2009 Rio Blanco County Fair Horse Show Results

Results from the horse show include:
Class Exhibitor Place
2 – Mares 5 years old & under
Sonya Garcia 1
Shelby Neiberger 2
3 – Mares 6 years old & older
Savannah Edinger 1
Raye Arnold 2
Grand Champion Mare Sonya Garcia
Reserve Champion Mare Savannah Edinger
4 – Geldings 5 years old & under
Tashina Edinger 1
Tashina Edinger 2
Savannah Edinger 3
5 – Geldings 6 years old & older
Tashina Edinger 1
Andy Urista 2
Mindy Musser 3
Andrea Comeau 4
Savannah Johnson 5
Grand Champion Gelding Tashina Edinger
Reserve Champion Gelding Andy Urista
6 – Ranch Horse Halter
Sonya Garcia 1
Tashina Edinger 2
Kelsey Tate 3
Lenny Klinglesmith 4
Raye Arnold 5
Lori Ann Klinglesmith 6
Coley Turner 7
Janelle Urista 8
Becca Nielsen 9
9 – Draft Horses
Jamie Moyer 1
10 – Adult Showmanship
Melanie Kissling 1
Sonya Garcia 2
Raye Arnold 3
Tashina Edinger 4
11 – Sr. Showmanship
Hillary Hayes 1
Tristan Nielsen 2
Denee Chintala 3
Shelby Neiberger 4
Savannah Edinger 5
Savannah Johnson 6
Mindy Musser 7
12 – Int. Showmanship
Sydney Hughes 1
Andy Urista 2
Justyne Dembowski 3
Kaitlyn Dinwiddie 4
13 – Jr. Showmanship
Lila Klinglesmith 1
Anna Walsh 2
Daylon Nielsen 3
Sheridan Harvey 4
Maggie Phelan 5
Jamie Moyer 6
Cydnee Zaleski 7
Lori Ann Klinglesmith 8
14 – English Equitation
Justyne Dembowski 1
Shelby Neiberger 2
Sydney Hughes 3
16 – Sr. Hunter Hack
Shelby Neiberger 1
17 – Int. Hunter Hack
Sydney Hughes 1
19 – Wester Pleasure Adult
Becca Nielsen 1
Lenny Klinglesmith 2
Kelsey Tate 3
Tashina Edinger 4
Raye Arnold 5
Sonya Garcia 6
20 – Western Pleasure Sr.
Shelby Neiberger 1
Savannah Johnson 2
Tristan Nielsen 3
Savannah Edinger 4
Mindy Musser 5
Hillary Hayes 6
21 – Western Pleasure Int.
Justyne Dembowski 1
Andy Urista 2
Kaysyn Chintala 3
Sydney Hughes 4
Alex Duell 5
Kaitlyn Dinwiddie 6
22 – Western Pleasure Jr.
Maggie Phelan 1
Lauren Urista 2
Lori Ann Klinglesmith 3
Daylon Nielsen 4
Sheridan Harvey 5
Anna Walsh 6
Cydnee Zaleski 6
Lila Klinglesmith 6
23 – Walk & Trot Pleasure
Mike Jones 1
Jamie Moyer 2
24 – Western Horsemanship Adult
Melanie Kissling 1
Lenny Klinglesmith 2
Janelle Urista 3
Sonya Garcia 4
Kelsey Tate 5
Raye Arnold 6
25 – Western Horsemanship Sr.
Tristan Nielsen 1
Savannah Edinger 2
Shelby Neiberger 3
Savannah Johnson 4
Mindy Musser 5
26 – Western Horsemanship Int.
Justyne Dembowski 1
Sydney Hughes 2
Kaysyn Chintala 3
Alex Duell 4
Andy Urista 5
Kaitlyn Dinwiddie 6
27 – Western Horsemanship Jr.
Maggie Phelan 1
Cydnee Zaleski 2
Sheridan Harvey 3
Daylon Nielsen 4
Lauren Urista 5
Lila Klinglesmith 6
28 – Walk & Trot Horsemanship
Mike Jones 1
Jamie Moyer 2
29 – Western Riding 4-H Sr.
Tristan Nielsen 1
Savannah Johnson 2
Savannah Edinger 3
30 – Western Riding 4-H Int.
Sydney Hughes 1
Andy Urista 2
Kaysyn Chintala 3
31 – Western Riding 4-H Jr.
Maggie Phelan 1
Lauren Urista 2
32 – Cloverleaf Barrel Race Adult
Kelsey Tate 1
Coley Turner 2
Raye Arnold 3
Janelle Urista 4
Lenny Klinglesmith 5
Becca Nielsen 6
33 – Cloverleaf Barrel Race Sr.
Tristan Nielsen 1
Bailey Atwood 2
Shelby Neiberger 3
Savannah Edinger 4
Savannah Johnson 5
Mindy Musser 6
34 – Cloverleaf Barrel Race Int.
Kaysyn Chintala 1
Kaysyn Chintala 2
Andy Urista 3
Alex Duell 4
35 – Cloverleaf Barrel Race Jr.
Sheridan Harvey 1
Casey Turner 2
Ellie Anderson 3
Lori Ann Klinglesmith 4
Lauren Urista 5
Tell Blanke 6
36 – Four Barrel Flag Race Adult
Kelsey Tate 1
Coley Turner 2
Raye Arnold 3
Lenny Klinglesmith 4
Janelle Urista 5
Sonya Garcia 6
37 – Four Barrel Flag Race Sr.
Mindy Musser 1
38 – Four Barrel Flag Race Int.
Kaysyn Chintala 1
Kaysyn Chintala 2
39 – Four Barrel Flag Race Jr.
Casey Turner 1
Sheridan Harvey 2
Katye Allred 3
Phalon Osborn 4
Lauren Urista 5
Lori Ann Klinglesmith 6
40 – Pole Bending Adult
Kelsey Tate 1
Raye Arnold 2
Becca Nielsen 3
Coley Turner 4
Sonya Garcia 5
Tashina Edinger 6
41 – Pole Bending Sr.
Tristan Nielsen 1
Shelby Neiberger 2
Savannah Edinger 3
Mindy Musser 4
Savannah Johnson 5
42 – Pole Bending Int.
Kaysyn Chintala 1
Kaysyn Chintala 2
Andy Urista 3
Sarah Gerloff 4
43 – Pole Bending Jr.
Casey Turner 1
Sheridan Harvey 2
Ellie Anderson 3
Katye Allred 4
Lauren Urista 5
Tell Blanke 6
44 – Trail Class Pee Wee
Tannen Kennedy 1
Kelton Turner 2
Kenzie Turner 3
Trevyn Duell 4
Tatumn Kennedy
45 – Western Horsemanship Pee Wee
Kenzie Turner 1
Kelton Turner 2
Tatumn Kennedy 3
Tannen Kennedy 4
Trae Kennedy 5
Trevyn Duell 6
46 – Western Pleasure Pee Wee
Kenzie Turner 1
Tannen Kennedy 2
Tatumn Kennedy 3
Kelton Turner 4
Trevyn Duell 5
Trae Kennedy 6
47 – Flag Race Lead Line
John Michael Zaleski 1
Melayni Wangnild 2
Angelo Theos 3
Cade Blunt 4
Trae Kennedy 5
Garrett Edinger 6
Kyle Wangnild 7
Connor Blunt 8
Tatumn Kennedy 9
48 – Flag Race Pee Wee
CJ Wangnild 1
Kelton Turner 2
Kenzie Turner 3
Trevyn Duell 4
Tannen Kennedy 5
49 – Cloverleaf Barrel Race Lead Line
Connor Blunt 1
Angelo Theos 2
Trae Kennedy 3
John Michael Zaleski 4
Melayni Wangnild 5
Kyle Wangnild 6
Cade Blunt 7
Garrett Edinger 8
50 – Cloverleaf Barrel Race Pee Wee
Kenzie Turner 1
Tannen Kennedy 2
Kelton Turner 3
CJ Wangnild 4
Tatumn Kennedy 5
Trevyn Duell 6
51 – Pole Bending Lead Line
Angelo Theos 1
Connor Blunt 2
John Michael Zaleski 3
Cade Blunt 4
Trae Kennedy 5
Garrett Edinger 6
52 – Pole Bending Pee Wee
Kenzie Turner 1
Kelton Turner 2
Tannen Kennedy 3
Tatumn Kennedy 4
Trevyn Duell 5
53 – Traditional Trail Class Adult
Melanie Kissling 1
Becca Nielsen 2
Lenny Klinglesmith 3
Tashina Edinger 4
Coley Turner 5
Kelsey Tate 6
Janelle Urista 7
Raye Arnold 8
Sonya Garcia 9
54 – Traditional Trail Class Sr.
Tristan Nielsen 1
Mindy Musser 2
Savannah Johnson 3
Savannah Edinger 4
Shelby Neiberger 5
55 – Traditional Trail Class Int.
Sydney Hughes 1
Kaysyn Chintala 2
Andy Urista 3
Alex Duell 4
Justyne Dembowski 5
56 – Traditional Trail Class Jr.
Lila Klinglesmith 1
Sheridan Harvey 2
Casey Turner 3
Lori Ann Klinglesmith 4
Maggie Phelan 5
Jamie Moyer 6
57 – Ranch Horse Trail Class
Lenny Klinglesmith 1
Coley Turner 2
Kelsey Tate 3
Becca Nielsen 4
Raye Arnold 5
58 – Working Cow Class
Becca Nielsen 1
Kelsey Tate 2
Lenny Klinglesmith 3
Coley Turner 4
Raye Arnold 5
59 – Head Horse Class
Kelsey Tate 1
Lenny Klinglesmith 2
Raye Arnold 3
Becca Nielsen 4
Coley Turner 5
Janelle Urista 6
60 – Heel Horse Class
Raye Arnold 1
Coley Turner 2
Lenny Klinglesmith 3
Janelle Urista 4
Kelsey Tate 5
Becca Nielsen 6

HI POINT PERFORMANCE
Grand Champion Adult Melanie Kissling
Reserve Champion Adult Lenny Klinglesmith
Grand Champion Senior Tristan Nielsen
Reserve Champion Senior Shelby Neiberger
Grand Champion Intermediate Sydney Hughes
Reserve Champion Intermediate Justyne Dembowski
Grand Champion Junior Maggie Phelan
Reserve Champion Junior Sheridan Harvey
Grand Champion Pee Wee Kenzie Turner
Reserve Champion Pee Wee Tannen Kennedy

HI POINT SPEED
Grand Champion Adult Kelsey Tate
Reserve Champion Adult Coley Turner
Grand Champion Senior Tristan Nielsen
Reserve Champion Senior Mindy Musser
Grand Champion Intermediate Kaysyn Chintala
Reserve Champion Intermediate Kaysyn Chintala
Grand Champion Junior Casey Turner
Reserve Champion Junior Sheridan Harvey
Grand Champion Pee Wee Kenzie Turner
Reserve Champion Pee Wee Kelton Turner

ALL AROUND RANCH HORSE
Grand Champion Kelsey Tate
Reserve Champion Lenny Klinglesmith
3rd Place Raye Arnold
4th Place Coley Turner

Speak Your Mind

*