2009 Rio Blanco County Fair results

Lori Ann Klinglesmith, beef reserve champion, and other county fair participants are recognized in this week’s fair results special edition.

From poultry to photography, swine to sewing, here are the results of the recently completed 2009 Rio Blanco County Fair, which was deserving of a blue ribbon, for sure. Congratulations to all of the participants!

Division

Exhibitor Name

Class Description

Special Placing

Place

Department 8 Poultry

Mindy Musser

FLOWERS Mentor & me

Ryan Phelan

Champion

Ryan Phelan

Reserve

FLOWERS Seniors 60 & over

Ellen Reichert

Reserve

Phyllis Schoenhals

Champion

Phyllis Schoenhals

Reserve

FLOWERS Youth 14 under

Deena Norell

Champion

FLOWERS Age 14-59

Ann Franklin

Champion

HOBBIES & CRAFTS Mentor & Me

Conner Ewalt

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Betty Kincher

Champion

HORTICULTURE & FIELD

CROPS Age 14-59

Cynda Norrell

Reserve

HORTICULTURE & FIELD

CROPS Age 14-59

Edye Posey

Reserve

NEEDLEWORK & SEWING

Elaine Jordan

Reserve

Lynette Zanmiller

Champion

Lynette Zanmiller

Reserve

Shirley Harper

Champion

PHOTOGRAPHY Children 4-9

Makayla Darnell

Reserve

Marryn Shults

1

Marryn Shults

4

Photography Prof./Occup.

Bill Mitchem

Reserve

Pantry Stores Senior

Elaine Jordan

Cherries

3

Linda LeMaitre

Cherries

2

Donna Collins

Peaches

1

Hallie Blunt

Peaches

1

Jamie Rogers

Peaches

3

Lori Chintala

Peaches

2

Olga Janis

Peaches

2

Elaine Jordan

Pears

2

Linda LeMaitre

Apple Sauce

Champion

Thelma Adams

Apple Sauce

2

Thelma Adams

Apple Sauce

3

Linda LeMaitre

Tomatoes

2

Art – Children Under 3

Braxton Shasfer

Children Under 3

2

Drew Zadra

Children Under 3

1

BAKED GOODS Age14-59

Delenn Mobley

apple pie

2

Naomi Comeau

apple pie

Champion

1

Stacie Kincher

apple pie

2

Department 1 Dog

Cydnee Zaleski

4-H Dog Show – Novice

Faith Ann Goedert

4-H Dog Show – Novice

Julia Eskelson

4-H Dog Show – Novice

Lavendar Castaldo

4-H Dog Show – Novice

Department 10 Dog Obedience

Caitlyn Ducey

Open Showmanship

Corinne Coombs

Open Showmanship

Cydnee Zaleski

Open Showmanship

Dean Faltrino

Open Showmanship

Jacob Posey

Open Showmanship

Macy Collins

Open Showmanship

Tessa Slagle

Open Showmanship

Department 2 General 4-H Projects

Kelsie Gross

Veterinary Science

1

Paula Cooper

Veterinary Science

1

Department 5 Open Beef Cattle

Macy Collins

Registered Female, calved 08

Department 6 Open Sheep

Aurora Ewalt

Orphan Lamb

Conner Ewalt

Orphan Lamb

Matilda Brown

Orphan Lamb

Vivian Brown

Orphan Lamb

Wagner Brown

Orphan Lamb

Zagar Brown

Orphan Lamb

Department 8 Poultry

Andrew Dorris

Division I – Standard/ American

Anthony Dorris

Division I – Standard/ American

Emma Rouse

Division I – Standard/ American

Evan Long

Division I – Standard/ American

Forrest Nelson

Division I – Standard/ American

Forrest Nelson

Division I – Standard/ American

1

Forrest Nelson

Division I – Standard/ American

2

Grant Sanderson

Division I – Standard/ American

Grant Sanderson

Division I – Standard/ American

2

Grant Sanderson

Division I – Standard/ American

3

Jacob Posey

Division I – Standard/ American

1

Jacob Posey

Division I – Standard/ American

2

Macy Collins

Division I – Standard/ American

Macy Collins

Division I – Standard/ American

3

Macy Collins

Division I – Standard/ American

4

Zippora Stahl

Division I – Standard/ American

Farm Products Age 14-59

Edye Posey

1 doz. White chix.

Reserve

1

HOBBIES & CRAFTS Senior & over

Pat Atherton

beadwork

1

Pat Atherton

beadwork

2

HORTICULTURE & FIELD

CROPS Age 14-59

Bill Dunham

3 Head Leaf lettuce

1

NEEDLEWORK & SEWING

Lee Light

Sewing – Dress

2

Lee Light

Sewing – Dress

Champion

1

ART Children 4-9

Eleanor Williams

Acrylic /Oil ( Landscaape)

PHOTOGRAPHY Children 4-9

Alana Nielsen

Color ( Landscapes)

2

Alana Nielsen

Color ( Landscapes)

4

Alana Nielsen

Color ( Landscapes)

5

Hadley Franklin

Color ( Landscapes)

3

Makayla Darnell

Color ( Landscapes)

1

Photography Youth 10-14

Alyssa Ridings

Color ( Landscapes)

1

Alyssa Ridings

Color ( Landscapes)

3

Antoinette Dorris

Color ( Landscapes)

4

Joshua Winge

Color ( Landscapes)

2

Justin Lawson

Color ( Landscapes)

2

Madison Shults

Color ( Landscapes)

1

Photography Amateurs

Cathie Dolan

Color ( Landscapes)

4

Cindy Welle

Color ( Landscapes)

2

Gala Ivie

Color ( Landscapes)

1

Samme Elder

Color ( Landscapes)

3

Sonya Garcia

Color ( Landscapes)

6

Teresa Stevens

Color ( Landscapes)

5

Photography Prof./Occup.

Bill Mitchem

Color ( Landscapes)

2

Bill Mitchem

Color ( Landscapes)

5

Martha Mitchem

Color ( Landscapes)

1

Martha Mitchem

Color ( Landscapes)

3

Martha Mitchem

Color ( Landscapes)

4

Photography Students in High school

Cory Cox

Color ( Landscapes)

1

Cory Cox

Color ( Landscapes)

3

Teresa Stevens

Color ( Landscapes)

2

Photography Youth 10-14

Alyssa Ridings

Color (wild flower/plant)

4

Breanne Baker

Color (wild flower/plant)

6

Cindy Welle

Color (wild flower/plant)

3

Kristen Cox

Color (wild flower/plant)

5

Naomi Comeau

Color (wild flower/plant)

1

Naomi Comeau

Color (wild flower/plant)

2

Photography Amateurs

Amy Pakner

Color (wild flower/plant)

2

Cathy Caldwell

Color (wild flower/plant)

3

Sonya Garcia

Color (wild flower/plant)

1

Photography Prof./Occup.

Bill Mitchem

Color (wild flower/plant)

1

Martha Mitchem

Color (wild flower/plant)

2

Photography Students in High school

Alana Nielsen

Color (wild flower/plant)

1

Alana Nielsen

Color (wild flower/plant)

2

Alana Nielsen

Color (wild flower/plant)

3

ART Professionals/

Occupationally Related

Norma Oldland

Acrylic/Oil (portrait)

Champion

1

Photography Youth 10-14

Antoinette Dorris

Color (domestic flower/plant)

1

Antoinette Dorris

Color (domestic flower/plant)

2

Breanne Baker

Color (domestic flower/plant)

3

Photography Amateurs

Cassie Denney

Color (domestic flower/plant)

4

Cassie Denney

Color (domestic flower/plant)

6

Cathie Dolan

Color (domestic flower/plant)

3

Cindy Purcell

Color (domestic flower/plant)

2

Stacey Gould

Color (domestic flower/plant)

1

Theresa Ellis

Color (domestic flower/plant)

5

Photography Students in High school

Anthony Dorris

Color (domestic flower/plant)

1

Anthony Dorris

Color (domestic flower/plant)

2

Anthony Dorris

Color (domestic flower/plant)

3

Anthony Dorris

Color (domestic flower/plant)

4

Anthony Dorris

Color (domestic flower/plant)

5

Aubrey Walsh

Color (domestic flower/plant)

1

PHOTOGRAPHY Children 4-9

Alana Nielsen

Color (still life)

2

Alana Nielsen

Color (still life)

3

Anthony Dorris

Color (still life)

3

Hadley Franklin

Color (still life)

1

Hadley Franklin

Color (still life)

4

Photography Amateurs

Amy Pakner

Color (still life)

1

Amy Pakner

Color (still life)

3

Marlene Tate

Color (still life)

4

Pam Wardell

Color (still life)

2

Photography Prof./Occup.

Bill Mitchem

Color (still life)

1

Pete Kiser

Color (still life)

2

PHOTOGRAPHY Children 4-9

Andrew Dorris

Color (animal)

1

Andrew Dorris

Color (animal)

2

Anthony Dorris

Color (animal)

4

Photography Youth 10-14

Antoinette Dorris

Color (animal)

2

Antoinette Dorris

Color (animal)

4

Antoinette Dorris

Color (animal)

5

Aubrey Walsh

Color (animal)

4

Breanne Baker

Color (animal)

1

Breanne Baker

Color (animal)

5

Kilee Rudkin

Color (animal)

3

Photography Amateurs

Marlene Tate

Color (animal)

Rick Purcell

Color (animal)

6

Teresa Stevens

Color (animal)

3

Todd Gould

Color (animal)

5

Tony Theos

Color (animal)

2

Wendy Garrett

Color (animal)

4

Photography Prof./Occup.

Gidget Jones

Color (animal)

6

Michelle Cox

Color (animal)

3

Michelle Cox

Color (animal)

Champion

1

Pete Kiser

Color (animal)

2

Susan Pelloni

Color (animal)

4

Susan Pelloni

Color (animal)

5

Photography Students in High school

Aubrey Walsh

Color (animal)

1

Aubrey Walsh

Color (animal)

2

PHOTOGRAPHY Children 4-9

Alana Nielsen

Color (human protrait)

3

Alana Nielsen

Color (human protrait)

6

Makayla Darnell

Color (human protrait)

6

Marryn Shults

Color (human protrait)

1

Marryn Shults

Color (human protrait)

2

Marryn Shults

Color (human protrait)

4

Photography Youth 10-14

Antoinette Dorris

Color (human protrait)

1

Photography Amateurs

Cassie Denney

Color (human protrait)

2

Cassie Denney

Color (human protrait)

3

Marlene Tate

Color (human protrait)

4

Samme Elder

Color (human protrait)

1

Wendy Garrett

Color (human protrait)

5

Photography Prof./Occup.

Gidget Jones

Color (human protrait)

1

Photography Students in High school

Cindy Welle

Color (human protrait)

1

Cory Cox

Color (human protrait)

2

Cory Cox

Color (human protrait)

3

Photography Youth 10-14

Madison Shults

Color (arch.)

1

Photography Amateurs

Cathie Dolan

Color (arch.)

1

Cathie Dolan

Color (arch.)

4

Marlene Tate

Color (arch.)

3

Theresa Ellis

Color (arch.)

2

Photography Prof./Occup.

Bill Mitchem

Color (arch.)

1

Photography Youth 10-14

Antoinette Dorris

Color (action)

2

Madison Shults

Color (action)

1

Photography Amateurs

Amy Pakner

Color (action)

4

Cathie Dolan

Color (action)

2

Cathie Dolan

Color (action)

6

Christina Nielsen

Color (action)

1

Pam Wardell

Color (action)

3

Tammy Pakuer

Color (action)

5

Photography Prof./Occup.

Martha Mitchem

Color (action)

1

Michelle Cox

Color (action)

1

Photography Students in High school

Cory Cox

Color (action)

1

Kelsie Gross

Color (action)

2

Maclaine Shults

Color (action)

2

PHOTOGRAPHY Children 4-9

Alana Nielsen

Color (misc.)

2

Alana Nielsen

Color (misc.)

3

Makayla Darnell

Color (misc.)

1

Photography Youth 10-14

Aubrey Walsh

Color (misc.)

3

Madison Shults

Color (misc.)

1

Madison Shults

Color (misc.)

2

Photography Amateurs

Marlene Tate

Color (misc.)

1

Samme Elder

Color (misc.)

Samme Elder

Color (misc.)

2

Samme Elder

Color (misc.)

3

Photography Prof./Occup.

Bill Mitchem

Color (misc.)

2

Bill Mitchem

Color (misc.)

3

Bill Mitchem

Color (misc.)

4

Martha Mitchem

Color (misc.)

5

Martha Mitchem

Color (misc.)

6

Photography Students in High school

Cory Cox

Color (misc.)

1

BAKED GOODS Senior 60 & over

Elaine Jordan

cherry pie

Champion

1

BAKED GOODS Youth under 14

Delenn Mobley

cherry pie

Reserve

1

Department 1 Dog

Corinne Coombs

4-H Dog Showmanship – Jr.

Dean Faltrino

4-H Dog Showmanship – Jr.

Macy Collins

4-H Dog Showmanship – Jr.

Shelby Steele

4-H Dog Showmanship – Jr.

Department 10 Dog Obedience

Avery Watt

Open Sub Novice

Corinne Coombs

Open Sub Novice

Cydnee Zaleski

Open Sub Novice

Dean Faltrino

Open Sub Novice

Faith Ann Goedert

Open Sub Novice

Jacob Posey

Open Sub Novice

Tessa Slagle

Open Sub Novice

Department 6 Open Sheep

Janet Chaiman

Ram/ 2 years & older

Morgan Neilson

Ram/ 2 years & older

Farm Products Senior 60 & over

Bonnie Coryell

1 doz. Brown chix.

Champion

1

FARM PRODUCTS Youth under 14

Grant Sanderson

1 doz. Brown chix.

1

Farm Products Age 14-59

JC Chintala

1 doz. Brown chix.

2

Pam Sanderson

1 doz. Brown chix.

Champion

1

FARM PRODUCTS Mentor & Me

Charlie Rogers

1 doz. Brown chix.

Champion

1

Connor Blunt

1 doz. Brown chix.

2

FLOWERS Seniors 60 & over

Dorothy Chappell

2 Bachelor Buttons

3

Ellen Reichert

2 Bachelor Buttons

2

Irene Rose

2 Bachelor Buttons

1

Kay Bivens

2 Bachelor Buttons

4

Kay Bivens

2 Bachelor Buttons

5

HOBBIES & CRAFTS Age 14-59

Landon Wardell

jewelry

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Betty Kincher

1 Head Lettuce

Champion

1

Ellen Reichert

1 Head Lettuce

1

Photography Amateurs

Pam Wardell

Black & Wht (wild flower/plant)

1

Pam Wardell

Black & Wht (wild flower/plant)

2

Photography Prof./Occup.

Bill Mitchem

Black & Wht (wild flower/plant)

1

Pantry Stores Senior

Thelma Adams

Tomatoes stewed

ART Professionals/

Occupationally Related

Eleanor Williams

Water Color (Landscape)

1

Eleanor Williams

Water Color (Landscape)

3

Eleanor Williams

Water Color (Landscape)

4

Eleanor Williams

Water Color (Landscape)

5

Eleanor Williams

Water Color (Landscape)

6

Nicky Shriver

Water Color (Landscape)

2

Photography Amateurs

Amy Pakner

Black & White (landscapes)

Amy Pakner

Black & White (landscapes)

2

Sonya Garcia

Black & White (landscapes)

1

Photography Youth 10-14

Antoinette Dorris

B & W (domestic flower/plant)

1

Antoinette Dorris

B & W (domestic flower/plant)

2

Photography Amateurs

Cassie Denney

B & W (domestic flower/plant)

1

ART Professionals/

Occupationally Related

Nicky Shriver

Water Color (Animal)

1

Nicky Shriver

Water Color (Animal)

3

Norma Oldland

Water Color (Animal)

2

Photography Amateurs

Amy Pakner

B & W (Still life)

1

Belinda Henderson

B & W (Animal)

3

Cathie Dolan

B & W (Animal)

2

Teresa Stevens

B & W (Animal)

1

Photography Students in High school

Cassie Denney

B & W (Animal)

4

PHOTOGRAPHY Children 4-9

Andrew Dorris

B & W (Human Protrait)

2

Anthony Dorris

B & W (Human Protrait)

1

Photography Youth 10-14

Antoinette Dorris

B & W (Human Protrait)

1

Photography Amateurs

Cathie Dolan

B & W (Human Protrait)

3

Photography Prof./Occup.

Gidget Jones

B & W (Human Protrait)

3

Pete Kiser

B & W (Human Protrait)

2

Photography Students in High school

Michelle Cox

B & W (Human Protrait)

1

Photography Amateurs

Cathie Dolan

B & W (Arch.)

1

Cathie Dolan

B & W (Arch.)

2

Cassie Denney

B & W (Action)

2

PHOTOGRAPHY Children 4-9

Alana Nielsen

B & W (Misc.)

1

Photography Prof./Occup.

Bill Mitchem

B & W (Misc.)

1

Michelle Cox

B & W (Misc.)

1

Department 2 General 4-H Projects

Jake Phelan

Computers

1

Department 5 Open Beef Cattle

Macy Collins

Registered Female, calved in 05 or before

Department 6 Open Sheep

Janet Dearman

Ram/ 1 year & under 2

1

Janet Dearman

Ram/ 1 year & under 2

2

Taylor Neilson

Ram/ 1 year & under 2

Department 8 Poultry

Emma Rouse

Division I – Standard/ English

3

Emma Rouse

Division I – Standard/ English

6

Evan Long

Division I – Standard/ English

1

Evan Long

Division I – Standard/ English

2

Evan Long

Division I – Standard/ English

4

Grant Sanderson

Division I – Standard/ English

Grant Sanderson

Division I – Standard/ English

1

Maggie Phelan

Division I – Standard/ English

Maggie Phelan

Division I – Standard/ English

5

Mindy Musser

Division I – Standard/ English

2

Mindy Musser

Division I – Standard/ English

3

Mindy Musser

Division I – Standard/ English

4

Mindy Musser

Division I – Standard/ English

5

Mindy Musser

Division I – Standard/ English

6

Zippora Stahl

Division I – Standard/ English

Zippora Stahl

Division I – Standard/ English

2

Zippora Stahl

Division I – Standard/ English

3

Zippora Stahl

Division I – Standard/ English

4

Zippora Stahl

Division I – Standard/ English

6

Farm Products Senior 60 & over

Bonnie Coryell

1 doz. Green chix.

Bonnie Coryell

1 doz. Green chix.

Reserve

1

FARM PRODUCTS Youth under 14

Grant Sanderson

1 doz. Green chix.

1

Grant Sanderson

1 doz. Green chix.

2

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Ellen Reichert

Dill

2

Phyllis Schoenhals

Dill

1

Photography Amateurs

Cassie Denney

Conservation Prac. (animal)

1

Sonya Garcia

Conservation Prac. (animal)

2

BOOTHS – Junior

Judging Team

Originality

2

Meeker Cloverbuds

Originality

1

BOOTHS Community

Douglas Creek Conservation

Originality

5

Farm Service Agency

Originality

2

Rio Blanco Farm Bureau

Originality

6

Rio Blanco Stockgrowers

Originality

3

Rio Blanco Woolgrowers

Originality

1

White River Conservation

Originality

4

Department 1 Goat

Macy Collins

Breeding

1

Macy Collins

Breeding

Champion

1

Macy Collins

Breeding

Reserve

1

Department 1 Poultry

Antoinette Dorris

Market Turkey

1

Department 1 Rabbit

Anthony Martin

Doe

CJ Lucero

Doe

4

Logan Hughes

Doe

3

Maggie Phelan

Doe

Reserve

2

Sydney Hughes

Doe

Champion

1

Department 10 Dog Obedience

Avery Watt

Dog Agility

Cydnee Zaleski

Dog Agility

Faith Ann Goedert

Dog Agility

Jacob Posey

Dog Agility

Jamie Moyer

Dog Agility

Macy Collins

Dog Agility

Tessa Slagle

Dog Agility

Department 6 Open Sheep

Denee Chintala

Ram Lamb/ under 1 year

Janet Chaiman

Ram Lamb/ under 1 year

Paula Cooper

Ram Lamb/ under 1 year

FLOWERS Seniors 60 & over

Thelma Adams

4 Calendula

1

PHOTOGRAPHY Children 4-9

Makayla Darnell

Comp. Digital (animal)

1

Photography Amateurs

C. Crandell

Comp. Digital (animal)

1

Pantry Stores Senior

Linda LeMaitre

any other juice

1

ART Students in High School

Landon Wardell

Pencil, Pen, Ink, Charcoal (Landscape)

1

Landon Wardell

Pencil, Pen, Ink, Charcoal (Landscape)

2

Photography Prof./Occup.

Pete Kiser

Comp. Digital (landscapes)

1

Pete Kiser

Comp. Digital (landscapes)

2

PHOTOGRAPHY Children 4-9

Makayla Darnell

Comp. Digital (wild flower/plant)

1

Photography Amateurs

Cassie Denney

Comp. Digital (wild flower/plant)

2

Cathie Dolan

Comp. Digital (wild flower/plant)

1

Photography Prof./Occup.

Martha Mitchem

Comp. Digital (wild flower/plant)

2

Pete Kiser

Comp. Digital (wild flower/plant)

1

ART Amateurs

Annie Ellis

Pencil, Pen, Ink, Charcoal ( Portrait)

2

ART Students in High School

Andrea Condan

Pencil, Pen, Ink, Charcoal ( Portrait)

1

Andrea Condan

Pencil, Pen, Ink, Charcoal ( Portrait)

2

Photography Prof./Occup.

Pete Kiser

Comp. Digital (domestic flower/plant)

1

ART Children 4-9

Jennifer Kincher

Pencil,Pen,Ink,Charcoal (Animal)

1

ART Students in High School

JC Chintala

Pencil, Pen, Ink, Charcoal ( Animal)

Champion

1

Kelsie Gross

Pencil, Pen, Ink, Charcoal ( Animal)

3

Landon Wardell

Pencil, Pen, Ink, Charcoal ( Animal)

Reserve

2

Photography Prof./Occup.

Pete Kiser

Comp. Digital (still life)

1

ART Amateurs

Annie Ellis

Pencil, Pen, Ink, Charcoal ( Abstract)

1

PHOTOGRAPHY Children 4-9

Makayla Darnell

Comp. Digital (human protrait)

1

Photography Prof./Occup.

Pete Kiser

Comp. Digital (human protrait)

1

PHOTOGRAPHY Children 4-9

Alana Nielsen

Comp. Digital (misc.)

1

Photography Prof./Occup.

Pete Kiser

Comp. Digital (misc.)

1

Department 1 Beef

Macy Collins

Breeding

Department 1 Dog

Corinne Coombs

4-H Dog Obedience – Sub Novice A

Cydnee Zaleski

4-H Dog Obedience – Sub Novice A

Faith Ann Goedert

4-H Dog Obedience – Sub Novice A

Julia Eskelson

4-H Dog Obedience – Sub Novice A

Lavendar Castaldo

4-H Dog Obedience – Sub Novice A

Department 1 Poultry

Evan Long

Pen of Three

Grant Anderson

Pen of Three

Jill Richards

Pen of Three

Reserve

Ketson Rouse

Pen of Three

Champion

Logan Hughes

Pen of Three

Maggie Phelan

Pen of Three

Sydney Hughes

Pen of Three

Department 1 Rabbit

Maggie Phelan

Buck

Champion

1

Sydney Hughes

Buck

Reserve

2

Department 1 Sheep

Denee Chintala

Breeding

Kelsie Gross

Breeding

1

Kelsie Gross

Breeding

2

Morgan Neilson

Breeding

1

Taylor Neilson

Breeding

2

Department 2 General 4-H Projects

Courtney Bell

Pocket Pets

1

Kyler Bland

Pocket Pets

1

Department 8 Poultry

Andrew Dorris

Division I – Standard/ Continetal

Anthony Dorris

Division I – Standard/ Continetal

Forrest Nelson

Division I – Standard/ Continetal

Forrest Nelson

Division I – Standard/ Continetal

1

Macy Collins

Division I – Standard/ Continetal

Macy Collins

Division I – Standard/ Continetal

2

FLOWERS Seniors 60 & over

Kay Bivens

Cosmos-3 sprays

1

ART Children 4-9

Jennifer Kincher

Crayons (Animal)

1

Department 1 Dog

Caitlyn Ducey

4-H Dog Obedience – Sub Novice B

Department 1 Goat

Haley Paben

Feeder

1

Kaylee Mecham

Feeder

2

Department 1 Poultry

Jacob Posey

Breeding Male

1

Jill Richards

Breeding Male

Department 1 Rabbit

Logan Hughes

Fryers

Reserve

2

Maggie Phelan

Fryers

Champion

1

Department 1 Sheep

Carmen Oliva

Feeder

1

Department 2 General 4-H Projects

Anthony Watt

Model Rockets

2

Colin Keeler

Model Rockets

1

Department 6 Open Sheep

Denee Chintala

Ewe/ 2 years & older

Janet Chaiman

Ewe/ 2 years & older

Janet Dearman

Ewe/ 2 years & older

3

Kelsie Gross

Ewe/ 2 years & older

Morgan Neilson

Ewe/ 2 years & older

Taylor Neilson

Ewe/ 2 years & older

Pantry Stores Senior

Linda LeMaitre

any other pickled product

1

Pantry Stores Ages 14-59

Betty Kracht

dill cucumber pickles

1

Pantry Stores Senior

Linda LeMaitre

dill cucumber pickles

1

Donna Collins

any other dilled product

1

Linda LeMaitre

bread and butter cucumber pickles

1

Department 1 Poultry

Grant Sanderson

Breeding Female

1

Grant Sanderson

Breeding Female

3

Grant Sanderson

Breeding Female

4

Grant Sanderson

Breeding Female

5

Jacob Posey

Breeding Female

2

Jill Richards

Breeding Female

Maggie Phelan

Breeding Female

6

Department 2 General 4-H Projects

Anthony Watt

Archery

Colter Otwell

Archery

1

Jacob Hednderson

Archery

1

JC Henderson

Archery

2

Makayla Darnell

Archery

2

Mason Scritchfield

Archery

1

Department 5 Open Beef Cattle

Tannen Kennedy

Commercial Female, calved 08

Department 8 Poultry

Macy Collins

Division II – Bantam/ Game

Macy Collins

Division II – Bantam/ Game

1

Macy Collins

Division II – Bantam/ Game

2

Macy Collins

Division II – Bantam/ Game

3

Department 9 Rabbits

Andrew Dorris

Junior Buck – under 6 months

3

Anthony Dorris

Junior Buck – under 6 months

2

Macy Collins

Junior Buck – under 6 months

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Barbara Evenson

3 Dahlia, Decorative (4 “ by 8 “)

1

HOBBIES & CRAFTS Senior & over

Bob Klenda

stamped leather work

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Betty Kincher

10 Edible Pod Peas

2

Bill Dunham

10 Edible Pod Peas

1

Pantry Stores Senior

Ruth Pearce

peach pres.

2

Ruth Pearce

any other pres.

1

Betty Kincher

apple butter

2

Pantry Stores Ages 14-59

Amy Pakner

any other fruit butter

1

ART Children 4-9

Macy Collins

Mixed Media (Animal)

Champion

1

BAKED GOODS Age14-59

Kellie Turner

any other pie

1

Baked Goods Mentor & Me

Eva Scritchfield

any other pie

2

Department 1 Dog

Macy Collins

4-H Dog Obedience – Novice A

Sydney Hughes

4-H Dog Obedience – Novice A

Department 2 General 4-H Projects

Bradin Bland

.22’s

2

Krystal Otwell

.22’s

1

Kyler Bland

.22’s

1

Department 6 Open Sheep

Denee Chintala

Ewe/ 1 year & under 2

Janet Chaiman

Ewe/ 1 year & under 2

Janet Dearman

Ewe/ 1 year & under 2

4

Kelsie Gross

Ewe/ 1 year & under 2

1

Kelsie Gross

Ewe/ 1 year & under 2

2

Kelsie Gross

Ewe/ 1 year & under 2

3

Morgan Neilson

Ewe/ 1 year & under 2

Taylor Neilson

Ewe/ 1 year & under 2

Department 8 Poultry

Jacob Posey

Division II – Bantam/ Single Comb

Clean Legged other than game

1

HOBBIES & CRAFTS Senior & over

Bob Klenda

tooled leather work

1

Pantry Stores Senior

Olga Janis

choke cherry jelly

1

Pantry Stores Youth Under 14

Delenn Mobley

any 2 or more fruit mixed jelly

Pantry Stores Senior

Ruth Pearce

any other jelly

1

Department 2 General 4-H Projects

Bradi Bland

Shotgun

1

Jacob Hednderson

Shotgun

1

JC Henderson

Shotgun

1

Ty Dunham

Shotgun

2

Department 6 Open Sheep

Kelsie Gross

Pen of 3/yrlng. Ewes

1

Department 8 Poultry

Jacob Posey

Division II – Bantam/ Rose Comb Clean Legged

1

Jacob Posey

Division II – Bantam/ Rose Comb Clean Legged

3

Macy Collins

Division II – Bantam/ Rose Comb Clean Legged

Macy Collins

Division II – Bantam/ Rose Comb Clean Legged

2

Macy Collins

Division II – Bantam/ Rose Comb Clean Legged

3

Maggie Phelan

Division II – Bantam/ Rose Comb Clean Legged

Maggie Phelan

Division II – Bantam/ Rose Comb Clean Legged

2

Maggie Phelan

Division II – Bantam/ Rose Comb Clean Legged

4

Pat Phelan

Division II – Bantam/ Rose Comb Clean Legged

Pat Phelan

Division II – Bantam/ Rose Comb Clean Legged

1

Department 9 Rabbits

Franklin Hadley

Senior Buck – over 8 months

Trae Kennedy

Senior Buck – over 8 months

3

HOBBIES & CRAFTS Senior & over

Ellen Reichert

braiding

Champion

1

Needlework & Sewing Youth under 14

Reese Retile

Sewing – Skirt

Champion

1

Riley Pertile

Sewing – Skirt

2

Pantry Stores Ages 14-59

Amy Pakner

peach jam

1

Pantry Stores Senior

Thelma Adams

peach jam

1

Pantry Stores Ages 14-59

Betty Kincher

raspberry jam

1

Pantry Stores Senior

Olga Janis

raspberry jam

Champion

1

Thelma Adams

strawberry jam

1

Pantry Stores Ages 14-59

Senya Garcia

any 2 or more fruit mixed jam

1

Senya Garcia

any 2 or more fruit mixed jam

2

Pantry Stores Senior

Thelma Adams

any 2 or more fruit mixed jam

1

Department 2 General 4-H Projects

Casey Turner

Leathercraft

1

Justin Lawson

Leathercraft

2

Sheridan Harvey

Leathercraft

2

Tell Blanke

Leathercraft

1

Department 6 Open Sheep

Casey Chapman

Ewe Lamb/ under 1 year

5

Conner Ewalt

Ewe Lamb/ under 1 year

1

Janet Chaiman

Ewe Lamb/ under 1 year

Janet Dearman

Ewe Lamb/ under 1 year

7

Kelsie Gross

Ewe Lamb/ under 1 year

1

Kelsie Gross

Ewe Lamb/ under 1 year

3

Paula Cooper

Ewe Lamb/ under 1 year

Ryann Mergelman

Ewe Lamb/ under 1 year

2

Uri Goedert

Ewe Lamb/ under 1 year

4

FLOWERS Seniors 60 & over

Ellen Reichert

4 Daisies, shasta

1

Phyllis Schoenhals

4 Daisies, shasta

2

Thelma Adams

4 Daisies, shasta

3

Thelma Adams

4 Daisies, shasta

4

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Betty Kincher

1 Full Head Broccoli

1

MISC> FOODS Age 14-59

Jim Harris

homemade beer

1

Jim Harris

homemade beer

2

MISC> FOODS Senior 60 & over

Sonny Eatherton

homemade beer

1

Sonny Eatherton

homemade beer

Reserve

2

Department 2 General 4-H Projects

Jenna Walsh

Ceramics

1

Reagan Pearce

Ceramics

1

Department 6 Open Sheep

Conner Ewalt

Ewe Lamb/ Any breed

Department 8 Poultry

Forrest Nelson

Division II – Bantam/ Feather legged

Forrest Nelson

Division II – Bantam/ Feather legged

3

Forrest Nelson

Division II – Bantam/ Feather legged

4

Jacob Posey

Division II – Bantam/ Feather legged

2

Jacob Posey

Division II – Bantam/ Feather legged

3

Jacob Posey

Division II – Bantam/ Feather legged

Champion

1

Macy Collins

Division II – Bantam/ Feather legged

Macy Collins

Division II – Bantam/ Feather legged

1

Macy Collins

Division II – Bantam/ Feather legged

2

Macy Collins

Division II – Bantam/ Feather legged

3

Department 9 Rabbits

Anthony Martin

Intermediate Doe – 6-8 months

CJ Lucero

Intermediate Doe – 6-8 months

2

Corbin Lucero

Intermediate Doe – 6-8 months

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Thelma Adams

4 Daisies, any other

1

HOBBIES & CRAFTS Mentor & Me

Andrew Dorris

ceramics formed

3

Antoinette Dorris

ceramics formed

1

Cade Blunt

ceramics formed

1

Caleb Parde

ceramics formed

2

Connor Blunt

ceramics formed

2

Hayden Shults

ceramics formed

Champion

2

Kenzie Turner

ceramics formed

1

Makayla Darnell

ceramics formed

2

Makayla Darnell

ceramics formed

3

Rachel Urie

ceramics formed

Champion

1

HOBBIES AND CRAFTS Mentor & Me

Anthony Dorris

ceramics formed

3

Hayden Shults

ceramics formed

1

Department 2 General 4-H Projects

Alanna Wiley

Scrapbooking

2

Alexis Wiley

Scrapbooking

3

Avery Watt

Scrapbooking

5

Courtney Bell

Scrapbooking

4

Halle Ahrens

Scrapbooking

4

Julia Keeler

Scrapbooking

1

Laura Keeler

Scrapbooking

1

Nicole Hilkey

Scrapbooking

2

Piper Haney

Scrapbooking

1

Sarah Gerloff

Scrapbooking

Tessa Slagle

Scrapbooking

3

Torie Slagle

Scrapbooking

2

Department 9 Rabbits

Kolby Franklin

Senior Doe – over 8 months

2

Macy Collins

Senior Doe – over 8 months

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Rex Allred

6 Carrots

1

HORTICULTURE & FIELD

CROPS Age 14-59

Edye Posey

6 Carrots

1

Department 2 General 4-H Projects

Meghan Smith

Cake Decorating

1

Brittany Smith

Cake Decorating

1

Halle Ahrens

Cake Decorating

1

Jordan Smith

Cake Decorating

Julia Keeler

Cake Decorating

2

Kilee Rudkin

Cake Decorating

Laura Keeler

Cake Decorating

1

Taylor Morris

Cake Decorating

1

HOBBIES AND CRAFTS Mentor & Me

C.M.B. Leisher

dolls

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Kay Bivens

3 Turnips

1

Department 2 General 4-H Projects

Kassi Luce

Sewing

Kinzy Burke

Sewing

2

Lila Klinglesmith

Sewing

Maggie Phelan

Sewing

1

Peyton Burke

Sewing

2

Department 6 Open Sheep

Conner Ewalt

Pee Wee Showmanship

Derek Nielsen

Pee Wee Showmanship

Kaleb Nielsen

Pee Wee Showmanship

Mason Scritchfield

Pee Wee Showmanship

Department 7 Open Goats

Aurora Ewalt

Doeling- 3 months to under 6 months

1

Bronwyn Schindler

Doeling- 3 months to under 6 months

2

Julie Schindler

Doeling- 3 months to under 6 months

1

Macy Collins

Doeling- 3 months to under 6 months

3

FLOWERS Age 14-59

Catherine Eliasen

Gladiolus, Pink (1 spike)

1

HOBBIES & CRAFTS Mentor & Me

Andrew Dorris

woodwork, cut / finished

2

Angelo Theos

woodwork, cut / finished

3

Anthony Dorris

woodwork, cut / finished

1

Kelsie Gross

woodwork, cut / finished

Reserve

1

Department 7 Open Goats

Macy Collins

Doeling- 6 months to under 9 months

3

Bronwyn Schindler

Doeling- 9 months to under 12 months

2

Julie Schindler

Doeling- 9 months to under 12 months

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Kay Bivens

3 Sweet Peppers

2

Rex Allred

3 Sweet Peppers

1

Department 7 Open Goats

Bronwyn Schindler

Dry Yearling Doe- 12 months/

under 24 months, never kidded

2

Julie Schindler

Dry Yearling Doe- 12 months/

under 24 months, never kidded

Reserve

1

Department 8 Poultry

Rowdy Rosendahl

Division IV – Geese/ Medium

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Kay Bivens

4 Pickling Cucumbers

1

NEEDLEWORK Age14-59

Laura Osborne

Sewing – Miscellaneous Sewing

1

NEEDLEWORK & SEWING

Elaine Jordan

Sewing – Miscellaneous Sewing

1

Rio Blanco Farm Bureau

Sewing – Miscellaneous Sewing

1

Baked Goods Mentor & Me

Tevin Pelloni

F. decorated cake

1

Department 2 General 4-H Projects

Annie Cook

Foods

1

Emily Eliasen

Foods

1

Kelsie Gross

Foods

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Bill Dunham

4 Slicing Cucumbers

1

Thelma Adams

4 Slicing Cucumbers

2

Department 7 Open Goats

Macy Collins

Doe- 2 years and under 3 years

4

Macy Collins

Doe- 2 years and under 3 years

Champion

1

BAKED GOODS Senior 60 & over

Elaine Jordan

cheese cake unbaked

Champion

Department 2 General 4-H Projects

Jamie Moyer

Horseless Horse

Julia Keeler

Horseless Horse

Department 7 Open Goats

Bronwyn Schindler

Doe- 3 years and over

3

Julie Schindler

Doe- 3 years and over

2

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Ellen Reichert

1 Head Cabbage

1

NEEDLEWORK & SEWING

Irene Rose

Hand Stitched – Pillow Cases

2

Irene Rose

Hand Stitched – Pillow Cases

3

Mary Wren

Hand Stitched – Pillow Cases

Reserve

1

BAKED GOODS Senior 60 & over

Ann Turner

cake from package mix

Champion

1

Department 2 General 4-H Projects

Bradin Bland

Wildlife

1

Casey Turner

Wildlife

2

Daylon Nielsen

Wildlife

1

Lathrop Hughes

Wildlife

2

Mason Scritchfield

Wildlife

1

Sheridan Harvey

Wildlife

Ty Dunham

Wildlife

Department 7 Open Goats

Macy Collins

Wether

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Rex Allred

1 Pie or Field Pumpkin

1

Baked Goods Mentor & Me

Eva Scritchfield

ANY OTHER CAKE

2

Department 7 Open Goats

Bronwyn Schindler

Junior Buck- under 6 month

Champion

1

Julie Schindler

Junior Buck- under 6 month

Reserve

2

FLOWERS Age 14-59

Karen Arnold

True Lily – Single

1

Karen Arnold

True Lily – Single

2

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Rex Allred

3 Ears sweet corn (shucked)

1

NEEDLEWORK & SEWING

Irene Rose

Hand Stitched – Table Cloth or Luncheon Cloth

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Betty Kincher

3 MariGold, African (6” to 8” stems)

1

Thelma Adams

3 MariGold, African (6” to 8” stems)

2

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Bill Dunham

3 Summer Squash/Zucchini/Green/Gold

2

Ellen Reichert

3 Summer Squash/Zucchini/Green/Gold

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Ellen Reichert

4 MariGold French (small)

2

Phyllis Schoenhals

4 MariGold French (small)

1

Thelma Adams

4 MariGold French (small)

3

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Rex Allred

3 Summer Squash-straight neck- Yellow

1

NEEDLEWORK Age14-59

Kellie Turner

Hand Stitched – Counted X-stich

Picture, 8×10 & larger

Reserve

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Elaine Jordan

6 Pansies (in Basket or Bowl)

3

Ellen Reichert

6 Pansies (in Basket or Bowl)

1

Thelma Adams

6 Pansies (in Basket or Bowl)

2

FLOWERS Age 14-59

Catherine Eliasen

6 Pansies (in Basket or Bowl)

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Ellen Reichert

Petunias ,singleblossom

2

Thelma Adams

Petunias ,singleblossom

1

Thelma Adams

Petunias ,singleblossom

3

FLOWERS Youth 14 under

Catherine Eliasen

Petunias ,singleblossom

2

Deena Norell

Petunias ,singleblossom

1

FLOWERS Age 14-59

Cynda Norrell

Petunias ,singleblossom

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Ellen Reichert

4 Petunias, large ruffled blossom

1

Thelma Adams

4 Petunias, large ruffled blossom

2

Thelma Adams

4 Petunias, large ruffled blossom

3

FLOWERS Youth 14 under

Deena Norell

4 Petunias, large ruffled blossom

1

FLOWERS Age 14-59

Cynda Norrell

4 Petunias, large ruffled blossom

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Rex Allred

4 Winter Onions

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Thelma Adams

4 Petunias, doubled ruffled blossom

1

Thelma Adams

4 Petunias, doubled ruffled blossom

2

FLOWERS Youth 14 under

Deena Norell

4 Petunias, doubled ruffled blossom

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Betty Kincher

1 Bunch of 6 grn. Onions

2

Bill Dunham

1 Bunch of 6 grn. Onions

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Dorothy Chappell

4 Petunia mixed blossom

3

Thelma Adams

4 Petunia mixed blossom

1

Thelma Adams

4 Petunia mixed blossom

2

FLOWERS Youth 14 under

Deena Norell

4 Petunia mixed blossom

1

FLOWERS Age 14-59

Catherine Eliasen

4 Petunia mixed blossom

4

Cynda Norrell

4 Petunia mixed blossom

1

Cynda Norrell

4 Petunia mixed blossom

2

Karen Arnold

4 Petunia mixed blossom

3

HOBBIES & CRAFTS Age 14-59

Colter Otwell

basketry

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Betty Kincher

6 Grn. Snap beans

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Thelma Adams

4 Pinks

1

Thelma Adams

4 Pinks

2

HOBBIES & CRAFTS Mentor & Me

Marryn Shults

holiday deco.

1

HOBBIES AND CRAFTS Mentor & Me

Marryn Shults

holiday deco.

1

NEEDLEWORK Age14-59

Jane Oldland

Hand Stitched – Misc

Hand Embroidery

Champion

1

NEEDLEWORK & SEWING

Irene Rose

Hand Stitched – Misc. Hand Embroidery

1

BAKED GOODS Age14-59

Marcia Allred

bread machine loaf

1

HOBBIES & CRAFTS Mentor & Me

Marlene Tate

greeting cards

1

Marryn Shults

greeting cards

1

HOBBIES AND CRAFTS Mentor & Me

Marlene Tate

greeting cards

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Ellen Reichert

5 Beets

1

HOBBIES & CRAFTS Senior & over

Kay Bivens

nature made crafts

1

Kay Bivens

nature made crafts

2

Kay Bivens

nature made crafts

3

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Rex Allred

3 Ripe Tomatoes/stems on

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Dorothy Chappell

1 rose, tea open bloom, any color

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Bill Dunham

6 Ripe Cherry Tomatoes/Stems On

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Dorothy Chappell

1 rose, any color tea (bud)

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Dorothy Chappell

1 rose, any color tea (bud)

2

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Rex Allred

3 Grn. Tomatoes/Stems On

2

Thelma Adams

3 Grn. Tomatoes/Stems On

1

Bill Dunham

4 Red Potatoes

4

Phyllis Schoenhals

4 Red Potatoes

2

Rex Allred

4 Red Potatoes

1

Rex Allred

4 Red Potatoes

3

FLOWERS Seniors 60 & over

Dorothy Chappell

1 rose, any other open bloom

1

Dorothy Chappell

1 rose, any other open bloom

2

Irene Rose

1 rose, mini., any kind

Champion

1

HOBBIES & CRAFTS Age 14-59

Hallie Blunt

deco. Clothing – non stitched

1

HOBBIES & CRAFTS Mentor & Me

Kelton Turner

deco. Clothing – non stitched

1

Cade Blunt

deco. Clothing – non stitched

3

Connor Blunt

deco. Clothing – non stitched

2

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Olga Janis

1 Domesticated Sunflower/seeded

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Elaine Jordan

4 snapdragons

1

Thelma Adams

4 snapdragons

2

HOBBIES & CRAFTS Senior & over

Elaine Jordan

calligraphy

1

Elaine Jordan

calligraphy

2

NEEDLEWORK Age14-59

Lynette Zanmiller

Quilts – Pieced – machine quilted

1

Laura Osborne

Quilts – Pieced – by individual – professionally quilted

2

Laura Osborne

Quilts – Pieced – by individual – professionally quilted

3

Stephanie Oldland

Quilts – Pieced – by individual – professionally quilted

1

NEEDLEWORK & SEWING

Beverly Bartucco

Quilts – Pieced – by individual – professionally quilted

2

Dorothy Chappell

Quilts – Pieced – by individual – professionally quilted

3

Penny Brown

Quilts – Pieced – by individual – professionally quilted

1

HOBBIES & CRAFTS Age 14-59

Landon Wardell

metal works

1

Landon Wardell

metal works

Champion

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Bonnie Coryell

1 Cup Raspberries, red or Black

1

Ellen Reichert

1 Cup Raspberries, red or Black

2

NEEDLEWORK Age14-59

Jane Oldland

Quilts – Appliqued – hand quilted

1

Penny Brown

Quilts – Appliqued – hand quilted

2

Lynette Zanmiller

Quilts – Appliqued – machine quilted

1

Vicki Watson

Quilts – Appliqued – machine quilted

2

FLOWERS Seniors 60 & over

Thelma Adams

6 Violas

1

FLOWERS Youth 14 under

Deena Norell

6 Violas

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Ellen Reichert

1 Cup any other berries

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Betty Kincher

4 zinnia, small (under 1 1/2”)

2

Irene Rose

4 zinnia, small (under 1 1/2”)

1

HOBBIES & CRAFTS Age 14-59

Briana Bromley

scrapbooks

1

Caitlyn Sheperd

scrapbooks

1

Carla Slagle

scrapbooks

Lynn Carroll

scrapbooks

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Ellen Reichert

4 Apples (winter)

1

NEEDLEWORK Age14-59

Lynette Zanmiller

Quilts – Embroidered – machine quilted

1

Lynette Zanmiller

Quilts – Embroidered – machine quilted

2

Lynette Zanmiller

Quilts – Embroidered – machine quilted

3

NEEDLEWORK & SEWING

Lee Light

Quilts – Embroidered – machine quilted

2

FLOWERS Seniors 60 & over

Irene Rose

3 zinnia, med. (11/2 to 4”)

1

HOBBIES & CRAFTS Mentor & Me

Andrew Dorris

any other

1

Anthony Dorris

any other

1

Antoinette Dorris

any other

1

C.M.B. Leisher

any other

1

Casey Turner

any other

1

Kenzie Turner

any other

1

Rachel Urie

any other

1

HOBBIES AND CRAFTS Mentor & Me

Andrew Dorris

any other

1

Anthony Dorris

any other

1

Kelton Turner

any other

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Betty Kincher

4 Apples ( Summer)

2

Ellen Reichert

4 Apples ( Summer)

1

Rex Allred

4 Apples ( Summer)

3

Thelma Adams

4 Apples ( Summer)

4

NEEDLEWORK Age14-59

Stephanie Oldland

Quilts – Up to 9”x30” Quilt – machine quilted

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Betty Kincher

8 Crab Apples

2

Ellen Reichert

8 Crab Apples

5

Rex Allred

8 Crab Apples

1

Thelma Adams

8 Crab Apples

3

Thelma Adams

8 Crab Apples

4

HORTICULTURE & FIELD

CROPS Mentor & Me

Hadley Franklin

8 Crab Apples

Champion

1

NEEDLEWORK Age14-59

Vicki Watson

Quilts – Up to 9”x30” Quilt – hand quilted

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Barbara Evenson

domesticated sunflower (flovering 1 bloom)

1

Ellen Reichert

domesticated sunflower (flovering 1 bloom)

6

Phyllis Schoenhals

domesticated sunflower (flovering 1 bloom)

2

Phyllis Schoenhals

domesticated sunflower (flovering 1 bloom)

3

Phyllis Schoenhals

domesticated sunflower (flovering 1 bloom)

4

Thelma Adams

domesticated sunflower (flovering 1 bloom)

6

FLOWERS Age 14-59

Ann Franklin

domesticated sunflower (flovering 1 bloom)

1

Catherine Eliasen

domesticated sunflower (flovering 1 bloom)

2

FLOWERS Seniors 60 & over

Phyllis Schoenhals

Com. Grown cut flowers

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Phyllis Schoenhals

4 Stalks Rhubarb

2

Thelma Adams

4 Stalks Rhubarb

1

HORTICULTURE & FIELD

CROPS Age 14-59

Cynda Norrell

4 Stalks Rhubarb

1

Deena Norell

4 Stalks Rhubarb

2

BAKED GOODS Age14-59

Lynn Allred

banana bread

Champion

1

Lynn Carroll

banana bread

1

Baked Goods Mentor & Me

Connor Blunt

banana bread

2

BAKED GOODS Youth under 14

Justyne Dembowski

banana bread

2

FLOWERS Mentor & me

Ryan Phelan

Any other flower

1

Ryan Phelan

Any other flower

2

Ryan Phelan

Any other flower

3

FLOWERS Seniors 60 & over

Irene Rose

Any other flower

1

Norma Oldland

Any other flower

2

Phyllis Schoenhals

Any other flower

3

Thelma Adams

Any other flower

4

Thelma Adams

Any other flower

5

FLOWERS Youth 14 under

Deena Norell

Any other flower

1

NEEDLEWORK Age14-59

Jane Oldland

Quilts – Sampler Quilt or Pillow

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Irene Rose

Potted Plants, blooming/with blooms

2

Phyllis Schoenhals

Potted Plants, blooming/with blooms

1

NEEDLEWORK Age14-59

Stephanie Oldland

Quilts – Table Runners

1

Stephanie Oldland

Quilts – Table Runners

2

NEEDLEWORK & SEWING

Elaine Jordan

Quilts – Table Runners

1

Shirley Harper

Quilts – Table Runners

2

FLOWERS Seniors 60 & over

Ellen Reichert

Potted Plants, Cati

2

Phyllis Schoenhals

Potted Plants, Cati

1

FLOWERS Age 14-59

Chrys Sackett

Potted Plants, Cati

1

Chrys Sackett

Potted Plants, Cati

2

Chrys Sackett

Potted Plants, Cati

Champion

Chrys Sackett

Potted Plants, Cati

Reserve

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Bill Dunham

Novelty Formed Veg.

1

NEEDLEWORK Age14-59

Stephanie Oldland

Quilts – Misc. Quilting

1

Stephanie Oldland

Quilts – Misc. Quilting

2

NEEDLEWORK & SEWING

Elaine Jordan

Quilts – Misc. Quilting

1

Shirley Harper

Quilts – Misc. Quilting

1

Shirley Harper

Quilts – Misc. Quilting

2

FLOWERS Seniors 60 & over

Phyllis Schoenhals

Potted Plants, succulent

1

Phyllis Schoenhals

Potted Plants, succulent

2

Thelma Adams

Potted Plants, succulent

3

BAKED GOODS Youth under 14

Delenn Mobley

biscuits

Champion

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Thelma Adams

potted plants. Colored foilage

1

BAKED GOODS Senior 60 & over

Elaine Jordan

muffins

2

Thelma Adams

muffins

Champion

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Ellen Reichert

1/8 Pound Fresh Herbs

1

Ellen Reichert

1/8 Pound Fresh Herbs

2

BAKED GOODS Age14-59

Rose Cochran

any other quick bread

1

Baked Goods Mentor & Me

Cade Blunt

any other quick bread

3

Eva Scritchfield

any other quick bread

2

Kelton Turner

any other quick bread

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS

Betty Kincher

Any Other

2

Ellen Reichert

Any Other

1

HORTICULTURE & FIELD

CROPS Mentor & Me

Kelsie Gross

Any Other

1

NEEDLEWORK & SEWING

Elaine Jordan

Crochet – Hot pads

1

HORTICULTURE & FIELD CROPS Mentor & Me

Jennifer Kincher

Field Crops(all Varieties

1

Ryan Phelan

Field Crops (all Varieties)

Reserve

1

NEEDLEWORK & SEWING

Kelsie Gross

Crochet – Pot Holders

2

BAKED GOODS Senior 60 & over

Elaine Jordan

sugar cookies

Reserve

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Ellen Reichert

potted plants, any other kind

1

Ellen Reichert

potted plants, any other kind

Champion

NEEDLEWORK & SEWING

Elaine Jordan

Crochet – Afgan

5

Eva Seely

Crochet – Afgan

2

Eva Seely

Crochet – Afgan

3

Eva Seely

Crochet – Afgan

4

Eva Seely

Crochet – Afgan

6

Irene Rose

Crochet – Afgan

Thelma Adams

Crochet – Afgan

BAKED GOODS Age14-59

Rose Cochran

molasses cookies

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Ellen Reichert

african violet in bloom

1

Irene Rose

african violet in bloom

2

FLOWERS Youth 14 under

Emily Eliasen

african violet in bloom

1

FLOWERS Age 14-59

Chrys Sackett

african violet in bloom

1

NEEDLEWORK & SEWING

Eva Seely

Crochet – Baby Afgan

1

Baked Goods Mentor & Me

Jennifer Kincher

peanut butter cookies

1

BAKED GOODS Senior 60 & over

Elaine Jordan

peanut butter cookies

Champion

1

BAKED GOODS Youth under 14

Kenzie Turner

peanut butter cookies

Champion

1

NEEDLEWORK & SEWING

Diane Lange

Crochet – Sweater

2

Eva Seely

Crochet – Sweater

2

BAKED GOODS Age14-59

Cynda Norrell

choc. Chip cookies

2

Lynn Carroll

choc. Chip cookies

1

Baked Goods Mentor & Me

Jennifer Kincher

choc. Chip cookies

1

BAKED GOODS Youth under 14

Deena Norell

choc. Chip cookies

Reserve

1

Baked Goods Mentor & Me

Connor Blunt

oatmeal cookies

1

BAKED GOODS Senior 60 & over

Elaine Jordan

oatmeal cookies

2

Thelma Adams

oatmeal cookies

1

BAKED GOODS Age14-59

Lynn Carroll

no bake cookies

1

BAKED GOODS Senior 60 & over

Thelma Adams

no bake cookies

1

NEEDLEWORK & SEWING

Irene Rose

Crochet – Centerpiece, over 26 inches

1

BAKED GOODS Age14-59

Rose Cochran

brownies

1

BAKED GOODS Youth under 14

Kilee Rudkin

brownies

2

Thelma Adams

brownies

1

NEEDLEWORK & SEWING

Mary Wren

Crochet – Doily, under 17 inches

1

Mary Wren

Crochet – Doily, under 17 inches

2

Irene Rose

Crochet – Doily, 17-26 inches

2

Baked Goods Mentor & Me

Jennifer Kincher

any other cookie

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Phyllis Schoenhals

mistic memories, (things from the past)

1

Phyllis Schoenhals

mnt. Splendor (Blue)

1

NEEDLEWORK & SEWING

Irene Rose

Crochet – Scarf or runner

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Ellen Reichert

winter wonder land (wht.)

2

Phyllis Schoenhals

winter wonder land (wht.)

1

Phyllis Schoenhals

desert sands (pinks,reds, oranges. Yellows)

1

Phyllis Schoenhals

Irish Dell (grns)

1

Ellen Reichert

Simplicity (light and airy)

1

NEEDLEWORK & SEWING

Dorothy Chappell

Crochet – Misc. Crochet

1

Dorothy Chappell

Crochet – Misc. Crochet

2

FLOWERS Seniors 60 & over

Phyllis Schoenhals

any thing goes ( any colors)

1

FLOWERS Age 14-59

Cindy Purcell

wild flowers

1

FLOWERS Seniors 60 & over

Phyllis Schoenhals

Florist flower arrangement

1

NEEDLEWORK & SEWING

Eleanor Williams

Rugs – Hooked

1

Dorothy Chappell

Rugs – Misc. Rugs

1

Dorothy Chappell

Rugs – Misc. Rugs

2

Dorothy Chappell

Rugs – Misc. Rugs

3

Kenzie Turner

Misc. Needlework & Sewing – Other

1

Molly Theos

Misc. Needlework & Sewing – Other

1

Department 10 Dog Obedience

Caitlyn Ducey

Open Novice

Jamie Moyer

Open Novice

Macy Collins

Open Novice

Department 1 Dog

Caitlyn Ducey

4-H Dog Showmanship – Int.

Jamie Moyer

4-H Dog Showmanship – Int.

Sydney Hughes

4-H Dog Showmanship – Int.

Tessa Slagle

4-H Dog Showmanship – Int.

4-H Livestock

Department 1 Beef

Natalie Carroll

Senior Showmanship

Brett Carroll

Senior Showmanship

Christa Goodwin

Senior Showmanship

Clinton Kilduff

Senior Showmanship

Emily Peterson

Senior Showmanship

3

Hillary Hayes

Senior Showmanship

Champion

1

JC Chintala

Senior Showmanship

Kaulan Pennell

Senior Showmanship

Krystin Loman

Senior Showmanship

Megan Ridings

Senior Showmanship

6

Miranda Sisneros

Senior Showmanship

Pat Love

Senior Showmanship

RJ Palmer

Senior Showmanship

5

Shelby Neiberger

Senior Showmanship

Stacey Fitzgibbons

Senior Showmanship

Reserve

2

Tiffany Niemietz

Senior Showmanship

Department 1 Goat

Shelby Neiberger

Senior Showmanship

1

Department 1 Rabbit

Logan Hughes

Senior Showmanship

Department 1 Sheep

Denee Chintala

Senior Showmanship

Aubrey Walsh

Senior Showmanship

6

Hillary Hayes

Senior Showmanship

Kelsie Gross

Senior Showmanship

5

Lathrop Hughes

Senior Showmanship

7

Makaila Etchart

Senior Showmanship

Makaila Etchart

Senior Showmanship

Meg Nieslanik

Senior Showmanship

Megan Ridings

Senior Showmanship

Reserve

2

Morgan Neilson

Senior Showmanship

3

Morgan Neilson

Senior Showmanship

Champion

1

Timbre Shriver

Senior Showmanship

Department 1 Swine

Denee Chintala

Senior Showmanship

Aubrey Walsh

Senior Showmanship

Ben Fitzgibbons

Senior Showmanship

Braden Rose

Senior Showmanship

Brett Carroll

Senior Showmanship

3

Caleb Dobbs

Senior Showmanship

Caleb Dodds

Senior Showmanship

7

Casey Chapman

Senior Showmanship

6

Chance Peters

Senior Showmanship

Jessica Palmer

Senior Showmanship

Kindal Cushman

Senior Showmanship

Kirstin Cushman

Senior Showmanship

Landon Mecham

Senior Showmanship

Laura Keeler

Senior Showmanship

Meg Nieslanik

Senior Showmanship

Morgan Neilson

Senior Showmanship

Champion

1

RJ Palmer

Senior Showmanship

Rozilyn Thacker

Senior Showmanship

Savannah Johnson

Senior Showmanship

Shelby Neiberger

Senior Showmanship

5

Stacey Fitzgibbons

Senior Showmanship

Torie Slagle

Senior Showmanship

Trey Morris

Senior Showmanship

Reserve

2

Tristan Nielsen

Senior Showmanship

Department 1 Beef

Alyssa Ridings

Intermediate Showmanship

Brittany Smith

Intermediate Showmanship

5

Cheyenne Steele

Intermediate Showmanship

Colt Allred

Intermediate Showmanship

7

Deena Norell

Intermediate Showmanship

2

Jake Smith

Intermediate Showmanship

JR Crawford

Intermediate Showmanship

Justyne Dembowski

Intermediate Showmanship

6

Maclaine Shults

Intermediate Showmanship

3

Megan Parker

Intermediate Showmanship

Nate Walsh

Intermediate Showmanship

1

Shelby Burke

Intermediate Showmanship

Department 1 Goat

Ethan Allred

Intermediate Showmanship

Reserve

2

Haley Paben

Intermediate Showmanship

Champion

1

Department 1 Poultry

Jacob Posey

Intermediate Showmanship

Champion

1

Sydney Hughes

Intermediate Showmanship

Department 1 Rabbit

Sydney Hughes

Intermediate Showmanship

Champion

1

Department 1 Sheep

Alyssa Ridings

Intermediate Showmanship

Reserve

2

Amber Holding

Intermediate Showmanship

8

Carmen Oliva

Intermediate Showmanship

9

Greg Rohn

Intermediate Showmanship

3

James Rogers

Intermediate Showmanship

7

Kaylynn Dunham

Intermediate Showmanship

6

Mason Scritchfield

Intermediate Showmanship

4

Sydney Hughes

Intermediate Showmanship

5

Sydney Hughes

Intermediate Showmanship

10

Taylor Neilson

Intermediate Showmanship

Champion

1

Department 1 Swine

Brittany Babineaux

Intermediate Showmanship

Caitlyn Sheperd

Intermediate Showmanship

Colin Keeler

Intermediate Showmanship

Colt Allred

Intermediate Showmanship

Dalton Woodall

Intermediate Showmanship

Ethan Allred

Intermediate Showmanship

5

Evan Urie

Intermediate Showmanship

Greg Rohn

Intermediate Showmanship

Haley Paben

Intermediate Showmanship

Jake Smith

Intermediate Showmanship

4

Jenna Walsh

Intermediate Showmanship

Kaysyn Chintala

Intermediate Showmanship

Layne Mecham

Intermediate Showmanship

Logan Piper

Intermediate Showmanship

Maclaine Shults

Intermediate Showmanship

3

Myriah Moreno

Intermediate Showmanship

Nate Walsh

Intermediate Showmanship

Nate Walsh

Intermediate Showmanship

Reserve

2

Quinzey Thacker

Intermediate Showmanship

Sam Palmer

Intermediate Showmanship

Taylor Ahrens

Intermediate Showmanship

Taylor Morris

Intermediate Showmanship

Champion

1

Taylor Neilson

Intermediate Showmanship

6

Tessa Slagle

Intermediate Showmanship

Tristin Pelloni

Intermediate Showmanship

4

Ty Shepherd

Intermediate Showmanship

Department 1 Beef

Meghan Smith

Junior Showmanship

Anna Walsh

Junior Showmanship

4

Katye Allred

Junior Showmanship

2

Kinzy Burke

Junior Showmanship

3

Lila Klinglesmith

Junior Showmanship

Lori Ann Klinglesmith

Junior Showmanship

Reserve

5

Macy Collins

Junior Showmanship

6

Madison Shults

Junior Showmanship

1

Peyton Burke

Junior Showmanship

7

Department 1 Goat

Bradin Bland

Junior Showmanship

Champion

1

Kaylee Mecham

Junior Showmanship

4

Macy Collins

Junior Showmanship

Reserve

2

Troy Allred

Junior Showmanship

3

Department 1 Poultry

Antoinette Dorris

Junior Showmanship

Champion

1

Evan Long

Junior Showmanship

Grant Anderson

Junior Showmanship

Grant Sanderson

Junior Showmanship

3

Logan Hughes

Junior Showmanship

Maggie Phelan

Junior Showmanship

Reserve

Department 1 Rabbit

Anthony Martin

Junior Showmanship

CJ Lucero

Junior Showmanship

Reserve

2

Logan Hughes

Junior Showmanship

3

Maggie Phelan

Junior Showmanship

Champion

1

Department 1 Sheep

Braydin Henderson

Junior Showmanship

4

Chase May

Junior Showmanship

7

Daylon Nielsen

Junior Showmanship

Katye Allred

Junior Showmanship

3

Lila Klinglesmith

Junior Showmanship

Logan Hughes

Junior Showmanship

Lori Ann Klinglesmith

Junior Showmanship

2

Macy Collins

Junior Showmanship

Matney May

Junior Showmanship

6

Paula Cooper

Junior Showmanship

Sam Nieslanik

Junior Showmanship

Sheridan Harvey

Junior Showmanship

Champion

1

Taylor Still

Junior Showmanship

Ty Dunham

Junior Showmanship

5

Uri Goedert

Junior Showmanship

Department 1 Swine

Alanna Wiley

Junior Showmanship

Alexis Wiley

Junior Showmanship

Anna Walsh

Junior Showmanship

3

Anthony Martin

Junior Showmanship

Antoinette Dorris

Junior Showmanship

6

Breanne Baker

Junior Showmanship

Casey Turner

Junior Showmanship

Reserve

2

Clay Anderson

Junior Showmanship

Daylon Nielsen

Junior Showmanship

Dayton Willey

Junior Showmanship

Ellie Anderson

Junior Showmanship

Halle Ahrens

Junior Showmanship

Hannah Long

Junior Showmanship

Jacob Pelloni

Junior Showmanship

4

Jacy Rouse

Junior Showmanship

Julia Keeler

Junior Showmanship

Katelyn Brown

Junior Showmanship

Champion

1

Kaylalle Wyman

Junior Showmanship

Kaylee Mecham

Junior Showmanship

Ketson Rouse

Junior Showmanship

Landon Rowley

Junior Showmanship

Lindzey Thacker

Junior Showmanship

Madison Shults

Junior Showmanship

5

Phalon Osborn

Junior Showmanship

Samantha Lapp

Junior Showmanship

Troy Allred

Junior Showmanship

Department 1 Sheep

Denee Chintala

Market

Alyssa Ridings

Market

4

Amber Holding

Market

4

Amber Holding

Market

7

Aubrey Walsh

Market

2

Aubrey Walsh

Market

7

Braydin Henderson

Market

1

Braydin Henderson

Market

8

Carmen Oliva

Market

5

Casey Chapman

Market

2

Casey Chapman

Market

4

Chase May

Market

3

Colt Allred

Market

Daylon Nielsen

Market

7

Daylon Nielsen

Market

8

Denee Chintala

Market

2

Denee Chintala

Market

4

Greg Rohn

Market

5

Hillary Hayes

Market

1

James Rogers

Market

3

Katye Allred

Market

1

Kaylynn Dunham

Market

1

Kaylynn Dunham

Market

6

Kelsie Gross

Market

2

Kelsie Gross

Market

3

Lathrop Hughes

Market

6

Lathrop Hughes

Market

7

Lila Klinglesmith

Market

Logan Hughes

Market

6

Logan Hughes

Market

7

Lori Ann Klinglesmith

Market

4

Macy Collins

Market

2

Macy Collins

Market

6

Makaila Etchart

Market

Makaila Etchart

Market

3

Makaila Etchart

Market

9

Mason Scritchfield

Market

2

Mason Scritchfield

Market

6

Matney May

Market

3

Meg Nieslanik

Market

7

Meg Nieslanik

Market

8

Megan Ridings

Market

Morgan Neilson

Market

1

Paula Cooper

Market

1

Paula Cooper

Market

4

Sam Nieslanik

Market

6

Sam Nieslanik

Market

9

Sheridan Harvey

Market

2

Sydney Hughes

Market

9

Taylor Neilson

Market

1

Taylor Neilson

Market

2

Taylor Still

Market

2

Taylor Still

Market

5

Timbre Shriver

Market

4

Timbre Shriver

Market

5

Ty Dunham

Market

5

Uri Goedert

Market

6

Department 1 Swine

Denee Chintala

Market

1

Alanna Wiley

Market

8

Alexis Wiley

Market

8

Anna Walsh

Market

6

Anthony Martin

Market

7

Antoinette Dorris

Market

6

Antoinette Dorris

Market

7

Aubrey Walsh

Market

5

Ben Fitzgibbons

Market

3

Braden Rose

Market

5

Braden Rose

Market

7

Breanne Baker

Market

5

Breanne Baker

Market

6

Brett Carroll

Market

1

Brett Carroll

Market

5

Brittany Babineaux

Market

7

Brittany Babineaux

Market

8

Caitlyn Sheperd

Market

1

Caleb Dobbs

Market

Caleb Dodds

Market

7

Casey Chapman

Market

3

Casey Chapman

Market

4

Casey Chapman

Market

6

Casey Meeks

Market

3

Casey Turner

Market

Casey Turner

Market

2

Chance Peters

Market

3

Clay Anderson

Market

6

Colin Keeler

Market

Colin Keeler

Market

5

Colt Allred

Market

2

Dalton Woodall

Market

3

Daylon Nielsen

Market

3

Dayton Willey

Market

1

Dayton Willey

Market

7

Denee Chintala

Market

4

Ellie Anderson

Market

1

Ellie Anderson

Market

3

Ethan Allred

Market

2

Ethan Allred

Market

7

Evan Urie

Market

Greg Rohn

Market

4

Greg Rohn

Market

7

Haley Paben

Market

1

Haley Paben

Market

7

Halle Ahrens

Market

4

Halle Ahrens

Market

7

Hannah Long

Market

8

Jacob Pelloni

Market

5

Jacob Pelloni

Market

6

Jacy Rouse

Market

4

Jacy Rouse

Market

8

Jake Smith

Market

1

Jake Smith

Market

5

Jenna Walsh

Market

3

Jessica Palmer

Market

6

Julia Keeler

Market

1

Katelyn Brown

Market

6

Kaylalle Wyman

Market

6

Kaylee Mecham

Market

2

Ketson Rouse

Junior Showmanship

Landon Rowley

Junior Showmanship

Lindzey Thacker

Junior Showmanship

Madison Shults

Junior Showmanship

5

Phalon Osborn

Junior Showmanship

Samantha Lapp

Junior Showmanship

Troy Allred

Junior Showmanship

Department 1 Sheep

Denee Chintala

Market

Alyssa Ridings

Market

4

Amber Holding

Market

4

Amber Holding

Market

7

Aubrey Walsh

Market

2

Aubrey Walsh

Market

7

Braydin Henderson

Market

1

Braydin Henderson

Market

8

Carmen Oliva

Market

5

Casey Chapman

Market

2

Casey Chapman

Market

4

Chase May

Market

3

Colt Allred

Market

Daylon Nielsen

Market

7

Daylon Nielsen

Market

8

Denee Chintala

Market

2

Denee Chintala

Market

4

Greg Rohn

Market

5

Hillary Hayes

Market

1

James Rogers

Market

3

Katye Allred

Market

1

Kaylynn Dunham

Market

1

Kaylynn Dunham

Market

6

Kelsie Gross

Market

2

Kelsie Gross

Market

3

Lathrop Hughes

Market

6

Lathrop Hughes

Market

7

Lila Klinglesmith

Market

Logan Hughes

Market

6

Logan Hughes

Market

7

Lori Ann Klinglesmith

Market

4

Macy Collins

Market

2

Macy Collins

Market

6

Makaila Etchart

Market

Makaila Etchart

Market

3

Makaila Etchart

Market

9

Mason Scritchfield

Market

2

Mason Scritchfield

Market

6

Matney May

Market

3

Meg Nieslanik

Market

7

Meg Nieslanik

Market

8

Megan Ridings

Market

Morgan Neilson

Market

1

Paula Cooper

Market

1

Paula Cooper

Market

4

Sam Nieslanik

Market

6

Sam Nieslanik

Market

9

Sheridan Harvey

Market

2

Sydney Hughes

Market

9

Taylor Neilson

Market

1

Taylor Neilson

Market

2

Taylor Still

Market

2

Taylor Still

Market

5

Timbre Shriver

Market

4

Timbre Shriver

Market

5

Ty Dunham

Market

5

Uri Goedert

Market

6

Department 1 Swine

Denee Chintala

Market

1

Alanna Wiley

Market

8

Alexis Wiley

Market

8

Anna Walsh

Market

6

Anthony Martin

Market

7

Antoinette Dorris

Market

6

Antoinette Dorris

Market

7

Aubrey Walsh

Market

5

Ben Fitzgibbons

Market

3

Braden Rose

Market

5

Braden Rose

Market

7

Breanne Baker

Market

5

Breanne Baker

Market

6

Brett Carroll

Market

1

Brett Carroll

Market

5

Brittany Babineaux

Market

7

Brittany Babineaux

Market

8

Caitlyn Sheperd

Market

1

Caleb Dobbs

Market

Caleb Dodds

Market

7

Casey Chapman

Market

3

Casey Chapman

Market

4

Casey Chapman

Market

6

Casey Meeks

Market

3

Casey Turner

Market

Casey Turner

Market

2

Chance Peters

Market

3

Clay Anderson

Market

6

Colin Keeler

Market

Colin Keeler

Market

5

Colt Allred

Market

2

Dalton Woodall

Market

3

Daylon Nielsen

Market

3

Dayton Willey

Market

1

Dayton Willey

Market

7

Denee Chintala

Market

4

Ellie Anderson

Market

1

Ellie Anderson

Market

3

Ethan Allred

Market

2

Ethan Allred

Market

7

Evan Urie

Market

Greg Rohn

Market

4

Greg Rohn

Market

7

Haley Paben

Market

1

Haley Paben

Market

7

Halle Ahrens

Market

4

Halle Ahrens

Market

7

Hannah Long

Market

8

Jacob Pelloni

Market

5

Jacob Pelloni

Market

6

Jacy Rouse

Market

4

Jacy Rouse

Market

8

Jake Smith

Market

1

Jake Smith

Market

5

Jenna Walsh

Market

3

Jessica Palmer

Market

6

Julia Keeler

Market

1

Katelyn Brown

Market

6

Kaylalle Wyman

Market

6

Kaylee Mecham

Market

2

Kaysyn Chintala

Market

5

Ketson Rouse

Market

Ketson Rouse

Market

6

Kindal Cushman

Market

7

Kirstin Cushman

Market

2

Kirstin Cushman

Market

5

Landon Mecham

Market

4

Landon Rowley

Market

2

Landon Rowley

Market

7

Laura Keeler

Market

6

Layne Mecham

Market

4

Lindzey Thacker

Market

6

Logan Piper

Market

4

Logan Piper

Market

5

Maclaine Shults

Market

2

Madison Shults

Market

4

Marko Ingram

Market

8

Meg Nieslanik

Market

4

Meg Nieslanik

Market

5

Morgan Neilson

Market

1

Morgan Neilson

Market

3

Myriah Moreno

Market

4

Myriah Moreno

Market

8

Nate Walsh

Market

Reserve

1

Phalon Osborn

Market

1

Phalon Osborn

Market

3

Quinzey Thacker

Market

5

RJ Palmer

Market

9

Rozilyn Thacker

Market

3

Sam Palmer

Market

4

Samantha Lapp

Market

2

Savannah Johnson

Market

7

Shelby Neiberger

Market

3

Shelby Neiberger

Market

4

Stacey Fitzgibbons

Market

2

Taylor Ahrens

Market

6

Taylor Ahrens

Market

8

Taylor Morris

Market

2

Taylor Morris

Market

3

Taylor Neilson

Market

1

Taylor Neilson

Market

3

Tessa Slagle

Market

5

Torie Slagle

Market

4

Trey Morris

Market

1

Trey Morris

Market

Reserve

1

Tristan Nielsen

Market

2

Tristan Nielsen

Market

5

Tristin Pelloni

Market

3

Tristin Pelloni

Market

Champion

1

Troy Allred

Market

2

Troy Allred

Market

7

Ty Shepherd

Market

5

Department 1 Goat

Bradin Bland

Market

2

Bradin Bland

Market

Champion

1

Ethan Allred

Market

3

Haley Paben

Market

3

Kaylee Mecham

Market

4

Macy Collins

Market

2

Macy Collins

Market

Reserve

1

Shelby Neiberger

Market

5

Troy Allred

Market

4

Department 1 Beef

Natalie Carroll

Market

5

Natalie Carroll

Market

6

Meghan Smith

Market

4

Alyssa Ridings

Market

1

Anna Walsh

Market

4

Brett Carroll

Market

1

Brittany Smith

Market

5

Brittany Smith

Market

6

Cheyenne Steele

Market

6

Christa Goodwin

Market

6

Clinton Kilduff

Market

2

Clinton Kilduff

Market

3

Colt Allred

Market

4

Deena Norell

Market

3

Deena Norell

Market

5

Emily Peterson

Market

3

Hillary Hayes

Market

1

Hillary Hayes

Market

Champion

1

Jake Smith

Market

5

JC Chintala

Market

5

JR Crawford

Market

4

JR Crawford

Market

6

Justyne Dembowski

Market

3

Katye Allred

Market

2

Kaulan Pennell

Market

2

Kinzy Burke

Market

6

Kinzy Burke

Market

7

Krystin Loman

Market

5

Lila Klinglesmith

Market

Lori Ann Klinglesmith

Market

1

Lori Ann Klinglesmith

Market

3

Maclaine Shults

Market

1

Maclaine Shults

Market

2

Madison Shults

Market

1

Madison Shults

Market

7

Megan Parker

Market

4

Megan Parker

Market

6

Megan Ridings

Market

2

Miranda Sisneros

Market

4

Nate Walsh

Market

1

Pat Love

Market

2

Pat Love

Market

5

Peyton Burke

Market

3

Peyton Burke

Market

8

RJ Palmer

Market

2

Shelby Burke

Market

5

Shelby Neiberger

Market

4

Stacey Fitzgibbons

Market

2

Tiffany Niemietz

Market

7

Cake Decorating Contest

Tevin Pelloni

Cloverbuds

Grand Champion

Dannon Bolton

Unit 1

Grand Champion

Kilee Rudkin

Unit 1

Reserve Champion

Meghan Smith

Unit 2

Grand Champion

Brittany Smith

Unit 5

Grand Champion