2010 Rio blanco county fair:

4-H DOG SHOW DOG OBEDIENCE
SUPERINTENDENTS: ARLENE ESTES & ANN FRANKLIN
CHAMPION HI-POINT OBEDIENCE & SHOWMAN: KYLER BLAND
(Donated by Rio Blanco County Abstract Company)
RESERVE CHAMPION HI-POINT OBEDIENCE & SHOWMAN: CYDNEE ZALESKI
(Donated by Meeker Hotel & Café)
CHAMPION SENIOR SHOWMAN HANDLER: TESSA SLAGLE
(Donated by JH & Kelly Sheridan)
CHAMPION INTERMEDIATE SHOWMAN HANDLER: SYDNEY HUGHES
(Donated by Alliance Energy)
RES CHAMPION INTERMEDIATE SHOWMAN HANDLER: JAIME MOYER
CHAMPION JUNIOR SHOWMAN HANDLER: MACY COLLINS
(Donated by Mobley Construction)
RESERVE CHAMPION JUNIOR SHOWMAN HANDLER: AVERY WATT
CHAMPION NOVICE JUNIOR SHOWMAN HANDLER: KYLER BLAND
(Donated by JH & Kelly Sheridan)
RESERVE CHAMPION NOVICE JUNIOR SHOWMAN HANDLER: SYDNEY COCHRAN
CHAMPION NOVICE INTERMEDIATE SHOWMAN HANDLER: SARAI JAMERSON
RESERVE CHAMPION NOVICE INTERMEDIATE SHOWMAN HANDLER: REGAN PEARCE
OBEDIENCE CHAMPION SUB NOVICE A: KYLER BLAND
RESERVE CHAMPION SUB NOVICE A: ENA ZELLERS
CHAMPION SUB NOVICE B: CYDNEE ZALESKI
RESERVE CHAMP SUB NOVICE B: CAITLYN DUCEY
CHAMPION SUB NOVICE C: MACY COLLINS
RESERVE CHAMPION SUB NOVICE C: SYDNEY HUGHES
OPEN CHAMPION SHOWMAN: MACY COLLINS
OPEN RESERVE CHAMPION SHOWMAN: TESSA SLAGLE
OPEN CHAMPION SUB NOVICE OBEDIENCE: KYLER BLAND
OPEN RESERVE CHAMPION SUB NOVICE OBEDIENCE: SENA ZELLERS
OPEN CHAMPION NOVICE OBEDIENCE: MACY COLLINS
OPEN RES CHAMPION NOVICE: CYDNEE ZALESKI
HORSE DEPARTMENT
OVERALL SUPERINTENDENT: JANELLE URISTA
MAIN ARENA: JANELLE URISTA
PEE WEE ARENA: BONNIE LONG
TRAIL COURSE: BONNIE CORYELL
ROPING & RANCH HORSE COMPETITION: JANELLE URISTA
ASSISTANTS: BECCA NIELSEN, TERRI BLANKE, KIM MAY, IVY ABSHIRE & HEATHER PLUMB
CHAMPION GELDING — Tashina Edinger
(Donated by Amanda & Jeremy Miller)
RESERVE CHAMPION GELDING — Cathy Buffham
CHAMPION MARE — Jeani Peterson
(Donated by RBC Fair Board)
RESERVE CHAMPION MARE — Monica Briggs
HI-POINT ADULT (PERFORMANCE) — Lenny Klinglesmith
(Donated by Colorado CPA Services)
RESERVE HI-POINT ADULT (PERFORMANCE) — Tashina Edinger
(Donated by The Wild Life Ranch)
HI-POINT SENIOR (PERFORMANCE) — Tristan Nielsen
(Donated by Valley Hardware)
RESERVE HI-POINT SENIOR (PERFORMANCE) — Savannah Edinger
(Donated by RBC Fair Board)
HI-POINT INTERMEDIATE/11-13 (PERFORMANCE) — Sydney Hughes
(Donated by RBC Fair Board)
RESERVE HI-POINT INTERMEDIATE/11-13 (PERFORMANCE) — Lori Ann Klinglesmith
(Donated by The Wild Life Ranch)
HI-POINT JUNIOR/8-10 (PERFORMANCE) — Lila Klinglesmith
(Donated by Buffalo Horn Ranch)
RESERVE HI-POINT JUNIOR/8-10 (PERFORMANCE) — Maggie Phelan
(Donated by Buffalo Horn Ranch)
HI-POINT PEE WEE (PERFORMANCE) — Kelton Turner
(Donated by Gerald Oldland “In Memory of Lacey Oldland”)
RESERVE HI-POINT PEE WEE (PERFORMANCE) — Tyler Smith
(Donated by The Wild Life Ranch)
HI-POINT ADULT (SPEED) — Kelsey Tate
(Donated by Billy & Natasha Goedert & Hayes Petroleum)
RESERVE HI-POINT ADULT (SPEED) — Hank Allred
(Donated by Sable Mountain Outfitters)
HI-POINT SENIOR (SPEED) — Deena Norell
(Donated by Mike & Vicky Tate)
RESERVE HI-POINT SENIOR (SPEED) — Shelby Neiberger
(Donated by Sable Mountain Outfitters)
HI-POINT INTERMEDIATE/11-13 (SPEED) — Andrea Urista
(Donated by Jim & Diana Watson)
RESERVE HI-POINT INTERMEDIATE/11-13 (SPEED) — Colt Allred
(Donated by Sable Mountain Outfitters)
HI-POINT JUNIOR/8-10 (SPEED) — Sheridan Harvey
RESERVE HI-POINT JUNIOR/8-10 (SPEED) — Katye Allred
(Donated by Sable Mountain Outfitters)
HI-POINT PEE WEE (SPEED) Tyler Smith
(Donated by White River Electric Association)
RESERVE HI-POINT PEE WEE (SPEED) — Kelton Turner
(Donated by Sable Mountain Outfitters)
ALL-AROUND HORSE CHAMPION — Lenny Klinglesmith
(Donated by Marvine Ranch, Bellco Credit Union, Kai Turner, Rio Blanco Realty & Buffalo Horn Ranch)
SECOND — Hank Allred
(Donated by Klenda’s Custom Saddles)
THIRD — Kelsey Tate
(Donated by Pistol River Leather)
FOURTH — Coley Turner
(Donated by Roper Joe)
FAIR ROPING RESULTS
ROPING No. 1 Mixed/Century — Deena Norell & Dee Norell
(Donated by Moody construction & Sons, Berry Bros. General Contractors)
ROPING No. 2 Switch Ender — Dee Norell & Travis Anderson
(Jim & Bev Brennan, Watson Ranches)
ROPING No. 3 Jr/Sr & All-Girl — Reno Molina & Jose Villalpando
(Dee & Vicky Norell, RBC Fair Board)
ROPING No. 4 Youth — Victor Villalpando & Jose Villalpando
(Berry Bros. General Contractors & RBC Fair Board)
ROPING No. 5 Open — Christy Atwood & Buddy Pakuer
(Alliance Energy, Meeker Roping Club)

Speak Your Mind

*