2021 Rio Blanco County Fair Results: Part 2

Special to the Herald Times

RBC I The 2021 County Fair Indoor Entries were incredibly diverse and exceptional in quality at this year’s Centennial Fair Celebration.  Our indoor projects have evolved over the last 100 years to include a number of interesting projects that demonstrate the amazing talent of our 4-H Youth and Open Entry participants in Rio Blanco County.  Open Indoor Projects are just what the name implies, “open,” to anyone in Rio Blanco County.  If you have a family favorite jam recipe or a special talent for sewing or photography, consider entering a project in next year’s fair.  The 4-H projects are completed by youth 8 to 18 who are enrolled in the 4-H Youth Development Program.  These projects demonstrate what they have learned during the last year while working on their projects.  This year, in addition to the traditional Grand and Reserve Champion ribbons, truly outstanding projects were also awarded special one-of-a-kind “Best in Show” Ribbons and Judges also awarded a Centennial Gem Crystal for their “Judges Choice” awards.  Results are as follows:

ART

Professional: Josie Kemry, Grand Champion, Best in Show Ribbon, Centennial Gem Award

Senior: Roxy Taylor, Grand Champion, Best in Show Ribbon

Senior: Virginia Barton, Reserve Champion

Adult: Beverly Hernandez, Reserve Champion

High School: Shane Kobald, Grand Champion, Best in Show 

High School: Gabriel Richardson, Reserve Champion

14 & Under: Samira Hassan, Grand Champion, Best in Show

14 & Under: Cienna Rogers, Reserve Champion

PeeWee: Kemry Osborn, Grand Champion

PeeWee: Dustin Ward, Reserve Champion

CAKE DECORATING

Charlee Bennett, Grand Champion

Dawn Arnold, Grand Champion

FASHION REVIEW

Junior: Cienna Rogers, Grand Champion 

Junior: Cambrey Rogers, Reserve Champion

Brook Arnold, Grand Champion

Jill Ward, Reserve Champion

FLOWERS

Seniors 75+: Sally Collins, Grand Champion

Seniors 75+: Thelma Adams, Reserve Champion

Senior Cut Flowers: Ella Abeyta, Centennial Gem Award

Senior Cut Flowers: Elaine Jordon, Grand Champion

Senior Cut Flowers: Angie Arnold, Grand Champion

Adult Cut Flowers: Vicky Norell, Grand Champion

Adult Cut Flower: Vicky Norell, Reserve Champion

Youth Under 14: Dalis Jo Collins, Grand Champion

Youth Under 14: Cash Leischer, Reserve Champion

PeeWee: Grace Raley, Grand Champion, Centennial Gem Award

PeeWee: Grace Raley, Reserve Champion

75+ Potted Plants: Dorothy Chappell, Grand Champion

75+ Potted Plants: Dorothy Chappell, Reserve Champion

Senior Potted Plants: Laurie Brooks, Grand Champion

Senior Potted Plants: Laurie Brooks, Reserve Champion

Adult Potted Plants: Cyndi Arnold, Grand Champion

Adult Potted Plants: Emily Eliasen, Reserve Champion

FOODS–BAKED GOODS

Senior 75+ Cakes: Sandra Brandfield, Grand Champion

Senior 75+ CakeS: Sandra Brandfield, Reserve Champion

Senior 75+ Candies: Jean Wood, Grand Champion

Senior 75+ Cookies: Jean Wood, Grand Champion

Senior 75+ Cookies: Sandra Brandfield, Reserve Champion

75+ Quick Bread: Jean Wood, Grand Champion

75+ Quick Bread: Lori Farris, Reserve Champion

75+ Yeast Bread: Jean Wood, Grand Champion

75+ Yeast Bread: Jean Wood, Reserve Champion

Senior Cake: Jeanette Gianinetti, Grand Champion

Senior Candies: Laurie Brooks, Grand Champion

Senior Cookies: Elaine Jordan, Grand Champion

Senior Cookies: Jeanette Gianinetti, Reserve Champion

Senior Pie: Elaine Jordon, Grand Champion

Senior Quick Bread: Jeanette Gianinetti, Grand Champion

Adult Quick Breads: Betty Weber, Grand Champion

Adult Quick Breads: Jason Dunham, Reserve Champion

Under 14 Cookies: Samira Hassan, Grand Champion

Under 14 Cookies: Klayton Carroll, Reserve Champion

PeeWee Cookies: Whitney Caroll, Grand Champion

PeeWee Cookies: Carson Cook, Reserve Champion

FOODS–FARM PRODUCTS

Senior – Eggs: Susan Stour, Grand Champion

Adult – Eggs: Sonya Garcia, Reserve Champion

PeeWee – Eggs: Dusty Musser, Grand Champion (Chicken)

PeeWee – Eggs: Dusty Musser, Reserve Champion (Quail)

Senior – Honey: Claude Wood, Grand Champion

Adult – Honey: Rebecca Hopkins, Grand Champion

Under 14 – Honey: Dalis Jo Collins, Grand Champion

FOODS–MISCELLANEOUS

Senior 75+ – Dill: Linda Jones, Reserve Champion

Senior – Granola: Jeanette Gianinetti, Grand Champion

FOODS–PANTRY STORES

75+ Applesauce: Jean Wood, Grand Champion

75+ Apple Chutney: Jean Wood, Reserve Champion

75+ Pickled Foods: Gerald Morris, Grand Champion

75+ Pickled Foods: Gerald Morris, Reserve Champion

Senior Jam: Toby Leavitt, Grand Champion, Centennial Gem Award

Senior – Jelly: Toby Leavitt, Grand Champion

Senior – Jelly: Susan Stout, Reserve Champion

Senior – Misc Marm: Elain Jordon, Grand Champion

Senior – Pickled: Elaine Jordon, Grand Champion

Senior – Salsa: Jeanette Gianinetti, Reserve Champion

Adult – Tomatoes: Lori Chintala, Grand Champion

Adult – Jam: Melissa Bak, Grand Champion

Adult – Jam: Melissa Bak, Reserve Champion

Adult – Jelly: Melissa Bak, Grand Champion

Adult – Jelly: Jewell Kinder, Reserve Champion

Adult – Misc Marm: Melissa Bak, Grand Champion

Adult – Misc Cons: Melissa Bak , Reserve Champion

Under 14 – Jam: Dixie Hall, Grand Champion

Under 14: Cambrey Rogers, Grand Champion

HOBBIES AND CRAFTS

Professional: Mary England, Best in Show Ribbon

75+ Susan Bellamy: Grand Champion, Centennial Gem Award

75+: Susan Bellamy, Reserve Champion

75+: Johnnie Barton, Best in Show Ribbon

Senior: Karen Arnold, Grand Champion

Senior: Toby Leavitt, Reserve Champion

Adult: Danny Arnold, Grand Champion

Adult: Kyle Norman, Reserve Champion

Adult: Katelin Cook, Best in Show Ribbon

High School: Deana Wood, Grand Champion

Under 14: Dawn Arnold, Reserve Champion

Under 14: Thomas Theos, Best in Show Ribbon

Under 14: Cambrey Rogers, Grand Champion

PeeWee: Kembry Osborn, Grand Champion, Best in Show Ribbon

PeeWee: Arius Theos, Reserve Champion

HORTICULTURE

75+ vegetable: Sally Collins, Grand Champion

75+ vegetables: Sally Collins, Reserve Champion

Senior – vegetables: Karen Arnold, Grand Champion

Senior – vegetables: Susan Stout, Reserve Champion

Adult – vegetables: Jason Dunham, Grand Champion

Adult – vegetables: Brittany Chintala, Reserve Champion

Under 14 vegetables: Dalis Jo Collins, Grand Champion

Under 14 vegetables: Dalis Jo Collins, Reserve Champion

NEEDLEWORK AND SEWING

75+ Crochet: Elva Jean, Grand Champion

75+ Crochet: Thelma Adams, Reserve Champion

Senior Crochet: Virginia Barton, Grand Champion

Senior Crochet: Karen Arnold,Reserve Champion

Adult Crochet: Elinor Bricher, Grand Champion

Adult Crochet: Emily Eliasen, Reserve Champion

Senior Needle Work: Jane Oldland, Grand Champion

Senior Needle Work: Jane Oldland, Reserve Champion

Adult Needle Work: Emily Eliasen, Grand Champion

75+ Knitting: Nancy Chintala, Grand Champion

75+ Knitting: Nancy Chintala, Reserve Champion

Senior Knitting: Virginia Barton, Grand Champion

Senior Knitting: Jane Oldland, Reserve Champion

75+ Quilting: Susan Bellamy, Grand Champion, Best in Show Ribbon

75+ Quilting: Elinor Williams, Reserve Champion

Senior Quilting: Stephanie Oldland, Grand Champion, Best in Show Ribbon

Senior Quilting: Jan Keller, Reserve Champion, Centennial Gem Award

75+ Sewing/Skirt: Donna (DC) Collins, Grand Champion

75+ Sewing/Blanket: Peggy Shults, Reserve Champion

Senior Sewing/Shirt: Karen Arnold, Grand Champion

Senior Sewing/Blanket: Twila Morris, Reserve Champion

Adult Sewing/Dress: Lori Chintala, Grand Champion, Best in Show Ribbon

Adult Sewing/Skirt: Lori Chintala, Reserve Champion

Under 14 Sewing: Cienna Rogers, Grand Champion, Best in Show Ribbon

Under 14 Sewing: Brook Arnold, Reserve Champion

PHOTOGRAPHY

Camera, Color, Edited

Professional: Jim Cook, Grand Champion

Professional: Pete Kiser, Reserve Champion

Senior: Linda Masters, Grand Champion, Best in Show

Senior: Linda Masters, Reserve Champion

Adult: Cassie Denney, Grand Champion, Best in Show

Adult: Loretta McCoy, Reserve Champion

High School: Marina Sitzman, Grand Champion

Under 14: MacKenzie Denney, Grand Champion

Camera, Monochrome/Black & White

Professional: Jim Cook, Grand Champion

Professional: Pete Kiser, Reserve Champion

Camera, Point & Shoot

Professional: Steve Cochrane, Grand Champion, Best in Show

Senior: Gary Oba, Grand Champion

Senior: Gary Oba, Reserve Champion

Adult: Renae Neilson, Grand Champion

Adult: Christie Miller, Reserve Champion

High School: Allie Sanders, Grand Champion, Best in Show Ribbon

High School: Allie Sanders, Reserve Champion

Under 14: Emma Bauer, Grand Champion

Under 14: Kate Sanders, Reserve Champion

Cell Phone, Color, Edited

Senior: Gary Oba, Grand Champion

Senior: Gary Oba, Grand Champion

High School: Marina Sitzman, Grand Champion

High School: Marina Sitzman, Reserve Champion

Under 14: Adrian Sitzman, Grand Champion Best in Show Ribbon

Under 14: Adrian Sitzman, Reserve Champion

Under 14: Ivy Sitzman, Reserve Champion

Cell Phone, Point & Shoot

Senior: Stephanie Oldland, Grand Champion, Centennial Gem Award

Senior: Gary Oba, Reserve Champion

High School: Allie Sanders, Grand Champion

High School: Allie Sanders, Reserve Champion

Under 14: Emma Bauer, Grand Champion

PeeWee: Emerson Deming, Grand Champion, Best in Show

WOOL FLEECE

Farm Flock Fleece: Paul Neilson, Grand Champion (ewe)

Farm Flock Fleece: Paul Neilson, Reserve Champion (ewe)

Farm Flock Fleece: Paul Neilson, Grand Champion (ram)

Farm Flock Fleece: Renae Neilson, Reserve Champion (ram)

Farm Flock Fleece: Jace Vroman, Grand Champion, Centennial Gem Award

Nat. Col. Fleece: Eric Wellman, Grand Champion (ram)

Nat. Col. Fleece: John Wellman, Reserve Champion (ram)

Nat. Col. Fleece: Brooke Cox, Reserve Champion (ewe)

Range Fleece: Arius Theos, Grand Champion (ram)

Range Fleece: Arius Theos, Reserve Champion (ram)

Range Fleece: Arius Theos, Reserve Champion (ewe)

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*