RBC County Fair Results 2013

2013 General Project Awards

4-H General Project Special Awards
Outstanding Junior Exhibitor Award- Dax Sheridan
Outstanding Intermediate Exhibitor Award- Jordan Fiscus
Outstanding Senior Exhibitor Award- Lisa Lombardi
4-H General Project Champion Awards
Champion Shooting Sports Project- Jordan Fiscus
Reserve Champion Shooting Sports Project- Paityn Myers
Champion Photography Project- Sierra Gomez
Reserve Champion Photography Project- Cori Mohr
Champion Gardening Project- Hadley Franklin
Reserve Champion Gardening Project- Josh Day
Champion Scrapbooking Project- Kendra Nelson
Reserve Champion Scrapbooking Project- Tessa Slagle
Champion Cake Decorating Project- Shauna Lapp
Reserve Champion Cake Decorating Project- Mikayla Cardile
Champion Foods Project- Nicole Hilkey
Reserve Champion Foods Project- Emily Eliasen
Champion Wildlife Project- Tessa Slagle
Reserve Champion Wildlife Project- Sheridan Harvey
Champion Outdoor Adv. Project- Tacy Crawford
Reserve Champion Outdoor Adv. Project- Cori Mohr
Champion Clothing Project- Kolbi Franklin
Reserve Champion Clothing Project- Emily Amick
Champion Leather Project- Kasey Rosendahl
Reserve Champion Leather Project- Sophia Belland

HORSE DEPARMENT

Horse Show Champions
Champion Stallion – Wakara Ranch
Reserve Champion Stallion – JC Chintala
Champion Gelding – Phalon Osborn
Reserve Champion Gelding – Justin Hansen
Champion Mare – Tom Sharpe
Reserve Champion Mare – Leah Wood
Hi-Point Champion Adult (Performance) – Tom Sharpe
Hi-Point Reserve Champion Adult (Performance) – Tammy Burch
Hi-Point Champion Senior (Performance) – Andy Urista
Hi-Point Reserve Champion Senior (Performance) – Kelton Burch
Hi-Point Champion Intermediate/11-13 (Performance) – Amber Elliot
Hi-Point Reserve Champion Intermediate/11-13 (Performance) – Lauren Urista
Hi-Point Champion Junior/9-10 (Performance) – Peter Hanks

Hi-Point Reserve Champion Junior /9-10 (Performance) – Madison Kindler
Hi-Point Champion Pee Wee (Performance) – Jonathon Fitzgibbons

Hi-Point Reserve Champion Pee Wee (Performance) – Conner Blunt
Hi-Point Champion Adult (Speed) – Kelsey Tate
Hi-Point Reserve Champion Adult (Speed) – Lori Ann Klinglesmith


Hi-Point Champion Senior (Speed) – Nishiko Thelen
Hi-Point Reserve Champion Senior (Speed) – Andy Urista
Hi-Point Champion Intermediate/11-13 (Speed) – Lauren Urista

Hi-Point Reserve Champion Intermediate/11-13 (Speed) – Sheridan Harvey
Hi-Point Champion Junior/9-10 (Speed) – Kelton Turner
Hi-Point Reserve Champion Junior/9-10 (Speed) – Deanna Wood

Hi-Point Champion Pee Wee (Speed) – Connor Blunt
Hi-Point Reserve Champion Pee Wee (Speed) – Leah Woo
All Around Horse
First– Lori Ann Klinglesmith
Second – Kelsey Tate
Third – Justin Hanson
Fourth – Tom Sharpe

Team Roping Buckle Winners:
Mixed:
Kelcee Vroman and Rowdy Atwood
Youth:
Deena Norell and Kash Atwood
Jr/Sr – All Girl:
Ryan Vroman and Kash Atwood
Switch Ender:
Ryan Vroman and Kash Atwood
Open:
Hallie Blunt and Molly Theos

2013 RBC Car Show Results

Best Custom Car/ $50- Arlan Peck
Farthest Distance Traveled/ $50- Arlan Peck
Best Restored Original Car/ $50- Jerry Brumback
People’s Choice Award/ $300- Violet Brumback
Best Unrestored Car/ $50- Steve Brickley

DEPARTMENT 11 –
Horticulture & Field Crops
SPECIAL AWARDS
Best in Show – Horticulture – Ellen Reichart – Cherries
Class 1-47 Vegetables
Vegetables- Champion (Senior) – Ellen Reichart
Vegetables- Reserve Champion (Senior) – Kay Bivens
Vegetables- Champion (Age 14-59) – America Haggart
Vegetables- Reserve Champion (Age 14-59) – Karen Arnold
Vegetables- Champion (Youth) – Monty Franklin
Vegetables- Reserve Champion (Youth) – Hadley Franklin
Class 51-60 Fruits
Fruits- Champion (Senior) – Ellen Reichart
Fruits- Reserve Champion (Senior) – Ellen Reichart

Class 66-73 Herbs
Herbs- Champion (Senior) – Ellen Reichart
Herbs – Reserve Champion (Senior) – Mary Grady
Herbs – Champion (Youth) – Jennifer Kincher

DEPARTMENT 12 – Flowers
SPECIAL AWARDS
Queen of Show – Nora Rodriguez
Most blue ribbons in departments 11 & 12 – Ellen Reichart
Superintendent Award in Memory of Phylis Schoenhals– Nora Rodriguez
Class 1-54 Cut Flowers
Cut Flowers Champion (Senior) – Nora Oldland – Tiger Lily
Cut Flowers Reserve Champion (Senior) – Thelma Adams – Snap Dragon
Cut Flowers Champion (Age 14-59) – Ann Franklin
Cut Flowers Reserve Champion (Age 14-59) – Jason Dunham
Class 55-63 Potted Plants
Potted Plants Champion (Senior) – Kay Biven -Shamrock
Potted Plants Reserve Champion (Senior) – Ellen Reichart – Hens & Chicks
Potted Plants Champion (Age 14-59) – Karen Arnold – Spider
Potted Plants Reserve Champion (Age 14-59) – Karen Arnold- Shamrock

Class 64-72 Flower Arrangements
Flower Arrangements Champion (Senior) – Ellen Reichart (Class 70)
Flower Arrangements Reserve Champion (Senior) – Ellen Reichart (Class 64)
Flower Arrangements Champion (Age 14-59) – Ann Franklin (Class 70)
Flower Arrangements Reserve Champion (Age 14-59) – Amy Rundberg (Class 64)
Flower Arrangements Champion (Youth) – Karly Asselen (Class 64)
Flower Arrangements Reserve Champion (Youth) – Karly Asslen (Class 71)
Flower Arrangements Champion (Mentor and Me) – Hailey Asselen (Class 64)
Flower Arrangements Reserve Champion (Mentor and Me) – Elijah Rundberg (Class 70)
Commercial Flowers Champion (Age 14-59) – Nora Rodriguez – Glass Container
Commercial Flowers Reserve Champion (Age 14-59) – Nora Rodriguez – Chair

DEPARTMENT 13 – FOODS Division 1
SPECIAL AWARDS

Best in Show – Canning (Under 14) – Jamie Rogers – Dilly Beans
Class 1-11 Fruits
Fruits- Food Preservation Champion (Senior) – Elaine Jordan – Cherries
Fruits- Food Preservation Reserve Champion (Senior) – Ellen Reichart – Pears
Class 21-29 Vegetables
Vegetables- Food Preservation Champion (Senior) – Jean Wood – Pinto Beans
Vegetables- Food Preservation Reserve Champion (Senior) – Elaine Riechart – Bean

Class 31-33 Juices
Juices- Food Preservation Champion (Senior) – Donna Collins – Grape Juice
Juices- Food Preservation Reserve Champion (Senior) – Donna Collins – Tomato Juice
Class 41-43 Canned Meat
Canned Meat- Food Preservation Champion (Senior) – Jean Wood – Venison

Class 51-61 Pickled Foods
Pickled- Food Preservation Champion (Senior) – Jean Wood – Cinnamon Rings
Pickled- Food Preservation Reserve Champion (Senior) – Elaine Jordan – Zucchini Pickles
Pickled- Food Preservation Champion (Age 14-59) – Jamie Rogers – Dilled Beans
Pickled- Food Preservation Reserve Champion (Age 14-59) – Jamie Rogers – Salsa
Class 71-77 Preserves & Butter
Preserves & Butter- Food Preservation Champion (Age 14-59) – Jamie Rogers, Apple Butter
Preserves & Butter- Food Preservation Reserve Champion (Age 14-59) – Cathy Caldwell, Apple Butter

Class 81-88 Jelly
Jelly- Food Preservation Champion (Senior) – Donna Collins, Choke Cherry
Jelly- Food Preservation Champion (Age 14-59) – Sonja Garcia, Cherry
Jelly- Food Preservation Reserve Champion (Age 14-59) – Toby Smith, Nan King
Class 91-98 Jams
Jams- Food Preservation Champion (Senior) – Karen La Bonte, Cherry
Jams- Food Preservation Reserve Champion (Senior) – Karen La Bonte, Apricot
Jams- Food Preservation Champion (Age 14-59) – Sonja Garcia, Strawberry Rhubarb
Jams- Food Preservation Reserve Champion (Age 14-59) – Sonja Garcia, Blueberry

DEPARTMENT 13 – Foods – Division 2 Baked Goods
Class 1-9 Pies
Pies- Champion (Age 14-59) – Suzan Pelloni, Key Lime Pie
Class 11-23 Cakes

Cakes- Champion (Senior) – Jean Wood, Rum Cake * Best of Show*
Class 31-43 Yeast Breads

Yeast Breads- Champion (Senior) – Mary Grady, Whole Wheat Rolls
Class 51-58 Quick Breads
Quick Breads- Champion (Senior) – Jean Wood, Banana Bread
Class 61-70 Cookies

Cookies- Champion (Senior) – Jean Wood, Gingersnaps
Cookies – Reserve Champion (Senior) –Cookies – Champion (Age 14-59) –
Cookies – Champion (Youth) – Jennifer Kincher, Peanut Butter Cookies *Best of Show*
Cookies – Champion (Mentor and Me) – Hoyt Garcia, Choc. Chip Cookies *Best of Show*
Class 81-83 Candies
Candies- Champion (Senior) – Jean Wood, Orange Cream sickle Fudge

DEPARTMENT 13 – Foods – Division 3 – Miscellaneous Foods
Division 3
Miscellaneous Champion (Senior) – Ellen Reichart, Dried mango
Miscellaneous Champion (Age 14-59) – Toby Smith, Cherry Brandy

DEPARTMENT 13 – Foods – Division 4 – Farm Products
Division 4 Farm Products
Class 1-18 *Elect a Grand & Reserve for each age division
Champion (Senior) – Ellen Reichart, Honey
Champion (Age 14-59) – Jason Dunham, Honey
Champion (Mentor and Me) – Elijah Rondberg, Green Eggs

DEPARTMENT 14 – Needlework & Sewing
Special Awards
Best of Show – Needlework – Julie Pearce
Best of Show – Youth – Kolbi Franklin
Most Blue Ribbons – In Department 14-15 – Julie Pearce

Class 1-18 Sewing
Sewing Champion (Senior) – Barb Phelan
Sewing Reserve Champion (Senior) – Rita Proctor
Class 21-33 Embroidery- Hand Stiched
Embroidery- hand stitched Champion (Senior) – Edy George
Embroidery- hand stitched Reserve Champion (Senior) – Julie Pearce

Class 41-45- Machine Stitched
Embroidery- machine stitched Reserve Champion (Age 14-59) – Briana White
Class 40-53 Quilting
Quilting Champion (Senior) – Ellen Bourdreaux
Quilting Reserve Champion (Senior) – Stephanie Oldland
Quilting Champion (Age 14-59) – Bev Brennan
Quilting Reserve Champion (Age 14-59) – Bev Brennan

Class 58-73 Crochet
Crochet Champion (Senior) – Julie Pearce
Crochet Reserve Champion (Senior) – Thelma Adams
Class 78-85 Knitting
Knitting Champion (Senior) – Julie Pearce
Knitting Champion (Age 14-59) – Diane Lange

Class 88-93 Miscellaneous Needlework & Sewing
Miscellaneous Needlework & Sewing Reserve Champion (Youth) – Kolbi Franklin
Miscellaneous Needlework & Sewing Champion (Mentor and Me) – Birdie Mc Caffrey

DEPARTMENT 15 – Hobbies & Crafts
Special Awards
Most Blue Ribbons – In Department 14-15 Tie & Gabriel Richardson and Hayden Garcia ea. Had 3
Class 1-48
Hobbies & Crafts- Champion (Senior) – Bob Klenda, Chaps
Hobbies & Crafts- Reserve Champion (Senior) – Chuck Reichert, Bee Hive
Hobbies & Crafts- Champion (Age 14-59) – Carl Casias, Cigar Box Banjo
Hobbies & Crafts- Reserve Champion (Age 14-59) – Toby Smith, Mosiac
Hobbies & Crafts- Champion (Youth) – Jerrod Fiscus, Arrowheads
Hobbies & Crafts- Reserve Champion (Youth) – Gabriel Richardson, Leather
Hobbies & Crafts- Champion (Mentor and Me) – Angelina Fortunato, Name Sign
Hobbies & Crafts- Reserve Champion (Mentor and Me) – Leah Wood, Taco

DEPARTMENT 16 – Arts
Special Awards
Most Blue Ribbons – In Department 16-17 – Echo Campbell
Amateur Painting Award – Shari Leatham
Class 1-54 Art
Art Champion (Professional) – Connie Hughes
Art Reserve Champion (Professional) – Norma Oldland
Art Champion (Amateurs) – Shari Leatham
Art Reserve Champion (Amateurs) – Shari Leatham
Art Champion (High School) –Echo Campbell
Art Reserve Champion (High School) – Rebecca Gillard
Art Champion (Children 10-14) – Josie Drussel
Art Reserve Champion (Children 10-14) –Justin Lawson
Art Champion (Children 4-9) – Allison Kobald
Art Reserve Champion (Children 4-9) – Gage Richardson

DEPARTMENT 17 – Photography – Division 1 – Amateur Photography
Special Awards
Best Color Landscape Amateur – Andrea Campbell
Best of Show Amateur- Andrea Campbell
Class 1-33 Amateur
Amateur Champion – Andrea Campbell
Amateur Reserve Champion – Terrence Casias

Division 2 – Youth Photography
Special Awards
Most Promising High School & Under – Echo Campbell
Best of Show High School- Echo Campbell
Best of Show Youth – Macy Collins

Class 55-87 Youth
Youth Champion (Children 4-9) – Tracy Crawford
Youth Reserve Champion (Children 4-9) – Hadley Franklin
Youth Champion (Children 10-14) – Dominic Cardile
Youth Reserve Champion (Children 10-14) – Macy Collins
Youth Champion (High School) – Echo Campbell
Youth Reserve Champion (High School) – Echo Campbell

Conservation Photo Contest
Best Photo – Color – Kelly Osbourn


Professional Photograph
Professional Champion – Kim Ekstrom
Professional Reserve Champion – Kim Ekstrom

DEPARTMENT 18 – Booths
Special Awards
Most Outstanding Booth – 4-H Shooting
Class A Agriculture
1 – Rio Blanco Honey Bees
2 – Colorado Sheep Grazing
3 – Rio Blanco Cattlewomens
Class B Community
1 – Historical Society – Grand
2 – White River Conservation- Reserve
3 – Save our Historic School
4 – Babtist Church
Class C 4-H
1 – 4-H Shooting Sports
2 – Panther County/Rangely Cloverbuds
3 – Panther Country 4-H Club
4 – Chipigett Club

Pet rock results
Hayden Garcia- Best Rock Group
Hoyt Garcia- King of the Jungle
Carmello Fortunato- Hairiest Horse
Angelina Fortunato- “Best Dressed”

Rock Commander
Shauna Lapp- Cutest Croc Rock
Abi Turk- Largest Lady Bug
Jenna Pelloni- Pinkest Pig
Holt Pelloni- Tiniest Turtle
Annie Crawford- Ziggiest Zags
Autumn Lawson- Sparklyest Rock
Karly Orris- Coolest Rock
Hailey Asselin- “Most Creative” Funnest Frog”

Farthest Rock Roll Contest
1 – Hoyt Garcia
2 – Neveah LeBlane
3 – Karly Asselin

Department Place
Mini Beef
Tristan Hall 1

Market Beef
Marryn Shults 1
Justyne Dembowski 3
Anna Walsh 1
Ivan Carillo 2
Peyton Burke 3
Pake Burke 2
Stephen Walsh 2
Anna Walsh 2
Deena Norell 2
LoriAnn Klinglesmith 3
Samantha Lapp 2
Shelby Neiberger 3
Madi Shults 1
Megan Parker 1
Kolbi Franklin 3
Kolbi Franklin 2
Taylor Neilson 1

Breeding Bull
Macy Collins 1

Breeding Heifer
Kolbi Franklin 2
Macy Collins 1
Macy Collins 4
Shelby Neiberger 3

Junior Showmanship
Marryn Shults 2
Ivan Carrillo 1
Garrett Edinger 3

Intermediate Showmanship
Stephen Walsh 6
Kolbi Franklin 2
Alanna Wiley 5
Macy Collins 1
Samantha Lapp 3
Lila Klinglesmith 4

Senior Showmanship
Jenna Walsh 2
Megan Parker 5
Deena Norell 6
Shelby Neiberger 1
Madi Shults 3
Dannon Bolton 4

4-H Dog Showmanship
Novice
Sophia Goedert 5
Charlie Day 2
John Hampton Hightower 4
Hailey Scott 1
Porter Hossack 3

Junior
Hadley Franklin 1
Ranier Foreback 2

Intermediate
Sena Zellers 1

4-H Dog Obedience
Sub-novice A
Charlie Day 3
John Hampton Hightower 2
Hailey Scott 3
Porter Hossack 4

Sub-novice C
Hadley Franklin 1
Ranier Foreback 2

Novice A
Sophia Goedert 1
Sena Zellers 1

Goats
Dry Yearling Doe
Macy Collins 1

Doe
Macy Collins 1

Junior Buck
Corbin Lucero 1

Junior Showmanship
Corbin Lucero 6
Lane Anderson 1
Anthony Garner 7
Trae Kennedy 2
Anthony Dorris 4
Rylee Allred 5
Wyatt Wiley 3

Intermediate Showmanship
Macy Collins 1
Dayton Willey 2
Allie Willey 4
Kaylee Mecham 3
Destinee Bland 5

Senior Showmanship
Tessa Slagle 2
Troy Allred 1
Rebecca Gillard 3
Ethan Allred 4

4-H Market
Kyler Bland 6
Ashlee Lawson 3
Kaylee Mecham 3
Destinee Bland 5
Trae Kennedy 2
Troy Allred 1
Lane Anderson 1
Ethan Allred 2
Macy Collins 1
Kaylee Mecham 2
Tessa Slagle 3
Allie Willey 3
Dayton Willey 2
Anthony Garner 4
Wyatt Wiley 2

Horse
Senior Showmanship
Sydney Hughes 1

Intermediate Showmanship
Phalon Osborn 4
Maggie Phelan 1
Eli Hanks 3
RaeLynn Norman 2

Junior Showmanship
Peter Hanks 2
Madison Kindler 1

Senior Western Horsemanship
Sydney Hughes 1

Intermediate Western Horsemanship
Phalon Osborn 1

Junior Western Horsemanship
Peter Hanks 1
Madison Kindler 2

Poultry
Chicken Showmanship, Senior
Sydney Hughes 1

Chicken Showmanship, Intermediate
Maggie Phelan 3
Logan Hughes 2
Mary T. Baylie 1

Chicken Showmanship, Junior
Ryan Phelan 2
Susan Gillard 1
Autumn Hobbs 3

Turkey Showmanship, Intermediate
Henery Musser 1

Turkey Showmanship, Junior
Sophia Goedert 1
Braxton Hall 3
Steven Taylor 2

Pen of 3 Fryers/Roasters
Maggie Phelan 7
Samuel Baylie 1
Sydney Hughes 8
Autumn Hobbs 5
Ryan Phelan 6
Mary T. Baylie 2
Mary T. Baylie 3
Logan Hughes 4

Market Turkey
Braxton Hall 3
Sophia Goedert 4
Sophia Goedert 5
Henery Musser 2
Steven Taylor 1

Poultry Breeding Project/Male
Susan Gillard 3
Sydney Hughes 2
Mary T. Baylie 1
Ryan Phelan 1
Maggie Phelan 5
Logan Hughes 4

Poultry Breeding Project/Female
Susan Gillard 2
Sydney Hughes 4
Maggie Phelan 5
Logan Hughes 6
Susan Gillard 6
Ryan Phelan 7
Susan Gillard 3

Rabbits
Rabbit Showmanship, Senior
Caitlyn Ducey 1
Sydney Hughes 2

Rabbit Showmanship, Junior
Jillian Bumguardner 2
Haylee Edinger 5
Logan Hughes 3
Maggie Phelan 4

Rabbit Showmanship, Intermediate
Hadley Franklin 6
Richard (Del) Garner 2
Chayton Bumguardner 1
Macy Collins 1
Jennilyn Gillard 3
Ryan Phelan 4

Doe
Maggie Phelan 6
Macy Collins 3
Chayton Bumguardner 9
Chayton Bumguardner 5
Ryan Phelan 1
Caitlyn Ducey 2
Jillian Bumguardner 4
Logan Hughes 8
Sydney Hughes 10

Buck
Richard (Del) Garner 1
Richard (Del) Garner 5
Richard (Del) Garner 6
Richard (Del) Garner 8
Sydney Hughes 11
Chayton Bumguardner 7
Jillian Bumguardner 3
Hadley Franklin 4
Logan Hughes 12
Macy Collins 3
Macy Collins 7
Caitlyn Ducey 6
Maggie Phelan 13
Ryan Phelan 10

Fryer Rabbits (pen of 3)
Caitlyn Ducey 2
Richard (Del) Garner 3
Macy Collins 2
Chayton Bumguardner 5
Jillian Bumguardner 1
Abigail Whiston 7
Jillian Bumguardner 3
Macy Collins 6
Chayton Bumguardner 4
Jennilyn Gillard 5
Richard (Del) Garner 4
Hadley Franklin 1
Haylee Edinger 6

Sheep
Market Lamb
Karcie Lapp 3
Taylor Neilson 1
Tatumn Kennedy 2
Tannen Kennedy 2
Tannen Kennedy 3
Phalon Osborn 1
Mary T. Baylie 3
Shelby Neiberger 2
Antoinette Dorris 3
Andrew Dorris 1
Justyne Dembowski 3
Hadley Franklin 1
Cheyenne Steele 3
Shauna Lapp 2
Macy Collins 2
Shelby Neiberger 1

Breeding Ewe
Taylor Neilson 2
Macy Collins 3
Tatumn Kennedy 4
Macy Collins 1

Junior Showmanship
Kaleb Nielsen 9
Emily Amick 7
Andrew Dorris 4
Kacie Lapp 3
Sarah Kracht 6
Hadley Franklin 5
Tatumn Kennedy 2
Shauna Lapp 1
Sierra Gomez 8

Intermediate Showmanship
Tannen Kennedy 2
Mary T. Baylie 3
Destinee Bland 5
Macy Collins 1
Phalon Osborn 6
Kayte Allred 4

Senior Showmanship
Taylor Neilson 1
Cheyenne Steele 3
Antoinette Dorris 5
Shelby Neiberger 2
Samuel Baylie 4
Jake Henderson 6

Swine
Feeder Swine
Dale Musser 3
Sophia Goedert 2
Uri Goedert 1

Market Swine
Kelton Turner 1
Andy Kracht 3
Kenzie Turner 3
Casey Turner 1
Madison Kindler 2
Sarah Kracht 2
Andy Kracht 1
Damien Kent 2
Jenna Walsh 2
Sheridan Harvey 3
Stephen Walsh 1
Anna Walsh 1
JC Henderson 1
Jared Henderson 2
Nate Walsh 2
Dayton Willey 3
Kasey Rosendahl 1
Maclaine Shults 2
Marryn Shults 3
Skylar Thacker 3
Taylor Morris 1
Katelyn Brown 2
Anna Walsh 3
Troy Allred 2
Anthony Garner 3
Kayla Fortunato 3
Emily Amick 1
Anthony Dorris 3
Stephen Walsh 1
Lane Anderson 3
Ellie Anderson 3
Brittany Babineaux 1
Ellie Anderson 2
Rebecca Gillard 2

Junior Showmanship
Marryn Shults 2
Madison Kindler 4
Damien Kent 3
Anthony Dorris 5
Lane Anderson 1
Ellie Anderson 5
Kenzie Turner 4
Casey Turner 2
Sheridan Harvey 1

Senior Showmanship
Katelyn Brown 3
Anna Walsh 3
Taylor Morris 2
Tessa Slagle 5
Brittany Babineaux 1
Jenna Walsh 4

Horticulture and Field Crops (Age 14-59)
Leaf Lettuce
Jennifer Kincher 1

Sweet Peppers
America Haggout 1

Apples (summer)
Deanna Norell 1

Crab Apples
Deanna Norell 1

Rhubarb
Deanna Norell 1
Ann Franklin 2

Other
Karen Arnold 1
Karen Arnold 1

Horticulture and Field Crops (Age 60 and over)
Unspecified Class
Donna Collins 3

Head Lettuce
Ellen Reichart 1

Leaf Lettuce
Pam Sullivan 2
Pam Sullivan 1

Head Dill
Pam Sullivan 1
Ellen Reichart 2

Kohlrabi
Ellen Reichart 2

Kale
Ellen Reichart 1

Carrots
Ellen Reichart 1

Hot Peppers
Pam Sullivan 1

Pickling Cucumbers
Bob Bivens 2
Kay Bivens 1

Slicing Cucumbers
Kay Bivens 1

Summer Squash/Zucchini (under 11 in.)
Gene Mintz 2

Summer Squash/Zucchini (over 9 in.)
Gene Mintz 1
Gloria Mintz 2

Red Onions
Ellen Reichart 2
Ellen Reichart 1

Garlic
Ellen Reichart 1

Green Snap Beans
Pam Sullivan 1

Beets
Ellen Reichart 1

Ripe Tomatoes
Donna Collins 2

Ripe Cherry Tomatoes
Donna Collins 2

Red Potatoes
Gene Mintz 2

White Potatoes
Gene Mintz 1
Ellen Reichart 2

Raspberries
Bonnie Coryell 2
Ellen Reichart 1

Cherries
Ellen Reichart 1

Other Berries
Ellen Reichart 1
Betty Kincher 2

Apples (winter)
Betty Kincher 1
Ellen Reichart 2

Apples (summer)
Thelma Adams 2
Ellen Reichart 1

Crab Apples
Betty Kincher 2
Mary Grady 3
Thelma Adams 1

Rhubarb
Pam Sullivan 2

Giant Vegetable (other)
Ellen Reichart 2

Basil
Mary Grady 1
Mary Grady 3
Ellen Reichart 2

Oregano
Mary Grady 1
Ellen Reichart 2

Chives
Ellen Reichart 1

Rosemary
Mary Grady 1

Mint
Elaine Jordan 1

Other
Ellen Reichart 2
Ellen Reichart 1

Field Crops
Betty Kincher 1

Horticulture and Crops Youth (under 14)
Edible Pod Peas
Hadley Franklin 1

Crab Apples
Montey Franklin 1

Field Crops
Jennifer Kincher 1

Flowers (Age 14-59)
Black-eyed Susans
Karen Arnold 1

Shasta Daisies
Deena Norell 1
Cynda Norell 2

Daisies
Sondra Garcia 1

True Lily
Amy Rundberg 2
Jason Dunham 1

Marigold, African
Amy Rundberg 1

Petunias, single blossom
Amy Rundberg 1

Petunias, mixed blossom
Catherine Eliasen 1
Karen Arnold 2

Rose, miniature
Sondra Garcia 1

Violas
Amy Rundberg 1

Domesticated Sunflower
Amy Rundberg 1

Any Other Flower
Sondra Garcia 1

Potted Plants, Blooming
Karen Arnold 1

Potted Plants, Colored Foliage
Amy Rundberg 1

Potted Plants, Green Foliage
Cathy Cauldwell 2
Cathy Cauldwell 3
Karen Arnold 1

African Violet in bloom
Cathy Cauldwell 2
Cathy Cauldwell 1

Arrangement, Mystic Memories
Amy Rundberg 1
Toby Smith 2

Arrangement, Desert Sands
Amy Rundberg 1

Arrangement, Anything Goes
Ann Franklin 1

Florist Flower Arrangement using commercial flowers
Nora Rodriquez 1
Nora Rodriquez 2
Nora Rodriquez 3

Flowers (Mentor and Me)
True Lily
Dylan Rundberg 1
Elijah Rundberg 1

Domesticated Sunflower
Hailey Asselin 1

Any Other Flower
Miles Franklin 1

Arrangement, Mystic Memories
Hailey Asselin 1

Arrangement, Desert Sands
Dylan Rundberg 1

Arrangement, Anything Goes
Elijah Rundberg 1

Arrangement, Wild Flowers
Hailey Asselin 1

Flowers (Senior)
Black-eyed Susans
Pat Hanks 1

Calendula
Thelma Adams 2

Clematis 2
Ellen Reichart 2

Cosmos
Pat Hanks 1

Shasta Daisies
Thelma Adams 2

Daisies
Ellen Reichart 2
Thelma Adams 1

True Lily
Ellen Reichart 3
Kay Bivens 2
Ellen Reichart 5
Norma Oldland 1
Ellen Reichart 4

African Marigold
Thelma Adams 1

Marigon, French
Elaine Jordan 2
Julie Pearce 1

Pansies
Julie Pearce 2
Thelma Adams 1
Elaine Jordan 3

Petunias, single blossom
Ellen Reichart 2
Julie Pearce 3
Julie Pearce 4
Ellen Reichart 1

Petunias, large ruffled blossom
Thelma Adams 1

Petunias, mixed blossom
Ellen Reichart 4
Elaine Jordan 1
Thelma Adams 6
Elaine Jordan 2
Thelma Adams 3
Julie Pearce 5

Pinks
Ellen Reichart 1

California Poppies
Pat Hanks 1

Floribunda Rose
Julie Pearce 1
Betty Kincher 2

Snapdragons
Elaine Jordan 2
Ellen Reichart 3
Thelma Adams 1

Sweet Peas
Betty Kincher 1

Violas
Julie Pearce 3
Ellen Reichart 1
Mary Grady 2

Domesticated Sunflower
Thelma Adams 1
Pat Hanks 2

Any Other Flower
Mary Grady 2
Ellen Reichart 6
Kay Bivens 4
Thelma Adams 1
Julie Pearce 5
Thelma Adams 3

Potted Plants, Blooming with blooms
Autumn Lawson 3
Thelma Adams 2
Kay Bivens 1

Potted Plants, Succulent
Ellen Reichart 1

Potted Plants, Vining
Kay Bivens 1

Arrangement, Mystic Memories
Ellen Reichart 1

Arrangement, Mountain Splendor
Ellen Reichart 1

Arrangement, Winter Wonderland
Ellen Reichart 1

Arrangement, Anything Goes
Ellen Reichart 1
Frances Goedert 1

Flowers (Youth)
Daisies
Hadley Franklin 1

Sweet Peas
Sarah Kracht 1

Domesticated Sunflower
Karly Asselin 1

Arrangement, Mystic Memories
Karly Asselin 1

Arrangement, Simplicity
Karly Asselin 1

Arrangement, Wild Flowers
Karly Asselin 1

Pantry Stores (Age 14-59)
Dill Cucumber Pickles
Amy Rundberg 2

Any Other Dilled Product
Jamie Rogers 1

Salsa
Jamie Rogers 1

Any Other Sauce
Jamie Rogers 1

Apple Butter
Jamie Rogers 1
Cathy Cauldwell 3
Cathy Cauldwell 2

Any Other Jelly
Toby Smith 2
Sonya Garcia 1
Betty Kracht 3

Strawberry Jam
Sonya Garcia 1
Betty Kracht 2

Any Two or More Fruit Mix Jam
Sonya Garcia 1

Pantry Stores (Senior)
Cherries
Elaine Jordan 1

Peaches
Donna Collins 2

Pears
Ellen Reichart 1

Wax Beans
Elinor Williams 2

Green Beans
Elinor Williams 2
Ellen Reichart 1

Any Other Vegetable
Jean Wood 1

Tomato Juice
Donna Collins 1

Any Other Juice
Donna Collins 1

Any Other Meat
Jean Wood 1

Sweet Cucumber Pickles
Jean Wood 1

Dill Cucumber Pickles
Donna Collins 1

Any Other Dilled Product
Jean Wood 1

Bread and Butter Cucumber Pickles
Jean Wood 1

Any Other Pickled Product
Jean Wood 2
Elinor Williams 3
Elaine Jordan 1

Salsa
Donna Collins 1

Any Other Sweet Pickled Product
Donna Collins 2
Jean Wood 1

Any Other Preserves
Elinor Williams 1

Chokecherry Jelly
Donna Collins 1

Peach Jam
Donna Collins 1

Raspberry Jam
Ellen Reichart 1

Strawberry Jam
Thelma Adams 1

Apricot Jam
Sean Wood 2
Karen LaBonte 1

Any Other Jam
Karen LaBonte 1

Baked Goods (Age 14-59)
Any Other Pie
Suzan Pelloni 1

Cheesecake (Baked)
Suzan Pelloni 1

French Bread
Sonya Garcia 2

Cinnamon Rolls
Sonya Garcia 2
Sonya Garcia 3

Zucchini Bread
Pam Lopez 3

Muffins
Sonya Garcia 3

Sugar Cookies
Jamie Rogers 1

Molasses Cookies
Sonya Garcia 1

Chocolate Chip Cookies
Andrea Gianinetti 2
Jamie Rogers 1

No-bake Cookies
Kalene Weinholdt 1

Any Other Cookie
Kenzie Turner 3
Kenzie Turner 2
Syndey Hughes 2
Carla Slagle 1

Baked Goods (Mentor and Me)
Cherry Pie
Eva Scritchfield 1

Fancy Decorated Cake
Sophia Lange 2
Sophia Lange 3

Cake from Packaged Mix
Jenna Pelloni 2

Any Other Cake
Birdie McCaffiue 1

Biscuits
Haydon Garcia 3
Hoyt Garcia 2

Sugar Cookies
Eva Scritchfield 1

Chocolate Chip Cookies
Hoyt Garcia 1

Brownies
Eva Scritchfield 2

Any Other Cookie
Haydon Garcia 2
Cienna Rogers 1

Any Other Candy
Jenna Pelloni 1
Hoyt Garcia 4
Hoyt Garcia 2
Jenna Pelloni 3

Baked Goods (Senior)
Custard
Elaine Jordan 1

Any Other Pie
Diane Mobley 1

Cake from Packaged Mix
Jean Wood 1

Whole Wheat Bread
Jean Wood 2
Mary Ann Seely 1

Plain Rolls
Mary Ann Seely 1

Whole Wheat Rolls
Mary Grady 1
Mary Ann Seely 2

Any Other Roll
Diane Mobley 1

Banana Bread
Jean Wood 1

Zucchini Bread
Mary Ann Seely 3
Jean Wood 2

Muffins
Thelma Adams 1

Chocolate Chip Cookies
Mary Ann Seely 1

Oatmeal Cookies
Elaine Jordan 1

No-bake Cookies
Thelma Adams 2

Any Other Cookie
Jean Wood 1

Fudge
Elaine Jordan 1

Any Other Candy
Elaine Jordan 1

Baked Goods (Youth)
Fancy Decorated Cake
Jennifer Kincher 1

Cake from Packaged Mix
Connie Blunt 3

Peanut Butter Cookies
Jennifer Kincher 1

Chocolate Chip Cookies
Jennifer Kincher 2

Oatmeal Cookies
Jennifer Kincher 1

Misc. Foods (Ages 14-59)
Herbs, dried
Toby Smith 6

Fruits, dried
Toby Smith 6

Fruit Leather
Toby Smith 6

Any Other Miscellaneous
Toby Smith 1

Misc. Foods (Mentor and Me)
Any Other Miscellaneous
Hoyt Pelloni 1

Misc. Foods (Senior)
Herbs, dried
Ellen Reichart 1
Ellen Reichart 2

Fruits, dried
Ellen Reichart 1

Granola
Joe Fennessee 1

Homemade Wine
Joe Fennessee 4
Joe Fennessee 2

Any Other Miscellaneous
Ellen Reichart 1

Farm Products (Age 14-59)
Eggs – White
Sonya Garcia 1

Eggs – Brown
Sonya Garcia 1

Eggs – Green
Kylen Parmenter 2
Sonya Garcia 1

Jar of Extracted Honey
Jason Dunham 2
Jason Dunham 1

Farm Products (Mentor and Me)
Eggs – White
Dylan Rundberg 1

Eggs – Green
Elijah Rundberg 1

Farm Products (Senior)
Eggs – Green
Bonnie Coryell 2

Jar of Extracted Honey
Ellen Reichart 1

Needlework and Sewing
Quilting (Age 14-59)
Pieced by Individual, Professionally Quilted
Bev Brennan 1

Pieced – Machine Quilted
Bev Brennan 1
Twila Morris 2

Quilting (Senior)
Bed Size Quilt
Donna Collins 3

Pieced – Machine Quilted
Jan Keller 1
Ann Turner 2
Ellen Bourdeaux 1

Pieced by Individual, Professionally Quilted
Barbara Phelan 2
Ann Turner 3
Constance Hughes 4
Stephanie Oldland 1

Pieced – Hand Quilted
Elinor Williams 3
Elinor Williams 2

Pieced – Machine Quilted
Jan Keller 1

Pieced by Individual, Professionally Quilted
Barbara Phelan 2

Pieced – Machine Quilted
Stephanie Oldland 1

Pieced by Individual, Professionally Quilted
Barbara Phelan 1

Pieced by Individual, Professionally Quilted
Barbara Phelan 2

Pieced – Machine Quilted
Ellen Bourdeaux 2

Miniature Quilts
Donna Collins 2

Sewing (Age 14-59)
Sewing – Dress
Twila Morris 1

Sewing – Skirt
Twila Morris 2

Misc. Sewing
Edy George 1
Emily Eliasen 3

Hand Emb. Tea Towels
Pamela Lopez 2

Hand Emb. Counted X-Stitch Picture, 8×10 or larger
Edy George 1

Hand Emb. Counted X-Stitch Picture, smaller than 8×10
Edy George 3

Hand Emb. Counted X-Stitch Other
Toby Smith 2

Hand Emb. Scarves, Placemats or Napkins
Elaine Jordan 2

Misc. Machine Embroidery
Briana White 2

Crochet – Afghan
Gaylynn Voyles 3
Gaylynn Voyles 2

Knitting – Misc. Knitting
Diane Lange 1

Sewing (Mentor and Me)
Other
Hailey Asselin 2
Birdie McCaffuie 1

Sewing (Senior)
Julie Pearce 1

Misc. Sewing
Stephanie Oldland 2
Rita Proctor 1
Barbara Phelan 1
Barbara Phelan 1

Hand Emb. Pillowcases
Karen LaBonte 1
Karen LaBonte 2

Crochet – Hot Pads or Pot Holders
Elaine Jordan 2

Crochet – Baby Afghan
Shirley Sinclair 3
Shirley Sinclair 2
Julie Pearce 1

Misc. Crochet
Nettie Modlin 2
Sherri Jordan 1
Sherri Jordan 2
Donna Collins 1
Sherri Jordan 3

Knitting – Sweater, adult
Elaine Jordan 2

Knitting – Baby Afghan
Julie Pearce 1

Knitting – Misc.
Donna Collins 3

Sewing (Youth)
Sewing – Blouse
Gracie Bradfield 1

Misc. Sewing
Kolbi Franklin 2

Other
Karly Asselin 2
Kolbi Franklin 1

Hobbies and Crafts
Hobbies (Age 14-59)
Jewelry
Cathy Cauldwell 1

Ceramics – Handmade
Chevy Mohr 1
Chevy Mohr 2

Wood Burning
Harlie Dodds 1

Greeting Cards
Sondra Garcia 1
Sondra Garcia 2

Metal Works
Nick Gianinetti 1

Recycled Art
Karl Casias 1

Scrapbooks
Mary Ann Seely 1

Any Other
Emily Eliasen 4
Emily Eliasen 5
Toby Smith 1
Emily Eliasen 2
Harlie Dodds 2
Marilyn Moon 3
Dave Arnold 1
Pamela Lopez 1
Pamela Lopez 3
Kylen Parmenter 2

Hobbies (Mentor and Me)
Jenna Pelloni 1
Holt Pelloni 2

Jewelry
Holt Pelloni 2
Birdie McCaffiue 1

Braiding
Haydon Garcia 1

Ceramics – Handmade
Cade Blunt 3
Leah Wood 1
Holt Pelloni 2
Cade Blunt 4

Ceramic – Formed
Hailey Asselin 2
Hailey Asselin 1

Wall Plaque
Nora and Zeek Gianinetti 2
Leah Wood 2
Haydon Garcia 1
Angelina Fortunato 1
Charlie Rogers 3

Models
Iris Gianinetti 1

Recycled Art
Charlie Rogers 1

Any Other
Hoyt Garcia 1
Charlie Rogers 3
Charlie Rogers 2
Haydon Garcia 3
Madilyn Roetker 4
Raegan Roetker 4
Hoyt Garcia 2
Hailey Asselin 1
Haydon Garcia 1

Hobbies (Senior)
Stamped Leatherwork
Bob Klenda 1
Jay Kaufman 3
Jay Kaufman 4
Bob Klenda 2

Tooled Leatherwork
Jay Kaufman 1

Greeting Cards
Marlene Tate 2
Marlene Tate 3
Marlene Tate 1

Any Other
Jay Kaufman 2
Chuck Reichert 1

Hobbies (Youth)
Stamped Leatherwork
Gabriel Richardson 1

Ceramics – Handmade
Connor Blunt 2
Gabriel Richardson 1
Deana Wood 4
Connor Blunt 3

Ceramics – Formed
Karly Orris 4
Karly Orris 3
Bradey Potetz 1
Bradey Potetz 2

Etched Glass
Payke Potetz 1

Collections
Jarrod Fiscus 1

Soft Sculptures
Gabriel Richardson 1

Scrapbooks
Caedyn Dodds 1

Any Other
Jennifer Kincher 3
Connor Blunt 4
Karly Asselin 3
Kolbi Franklin 1
Bradey Potetz 1
Jennifer Kincher 2
Macy Collins 5
Charlie Rogers 4
Kolbi Franklin 2
Jarrod Fiscus 1
Jarrod Fiscus 2

Art (Amateur)
Acrylic/Oil Landscape
Shari Leatham 1

Acrylic/Oil Still Life
Shari Leatham 1
Dorothy Collins 1
Shari Leatham 2
Dorothy Collins 3

Acrylic/Oil Portrait
Shari Leatham 2
Shari Leatham 1

Acrylic/Oil Abstract
Shari Leatham 1

Pencil, Pen & Ink, Charcoal Still Life
Landon Wardell 1

Pencil, Pen & Ink, Charcoal Portrait
Shari Leatham 2
Shari Leatham 1

Art (Children 10-14)
Pencil, Pen & Ink, Charcoal Portrait
Owen Maser 2
Justin Lawson 1

Pencil, Pen & Ink, Charcoal Animal
Jessica Drussel 1

Pencil, Pen & Ink, Charcoal Abstract
Caedyn Dodds 1

Crayon Landscape
Eliana Mack

Crayon Abstract
Eliana Mack

Art (Children 4-9)
Acrylic/Oil Animal
Matthew Willey 1

Acrylic/Oil Floral
Matthew Willey 1

Acrylic/Oil Abstract
Shane Kobald 1

Pencil, Pen & Ink, Charcoal Landscape
Gabriel Richardson 1

Pencil, Pen & Ink, Charcoal Portrait
Allison Kobald 1

Pencil, Pen & Ink, Charcoal Animal
Shane Kobald 3
Gabriel Richardson 1
Gabriel Richardson 2

Crayon Animal
Jayden Mack 1

Mixed Media Animal
Chase Blaidell 1

Mixed Media Floral
Gage Richardson 1

Mixed Media Abstract
Allison Kobald 1

Art (High School)
Acrylic/Oil Landscape
Emily Cardile 1

Acrylic/Oil Portrait
Rebecca Gillard 1

Acrylic/Oil Animal
Rebecca Gillard 1

Watercolor Landscape
Chevy Mohr 2
Costin Pollach 1

Pencil, Pen & Ink, Charcoal Portrait
Jessica Tolley 1

Pencil, Pen & Ink, Charcoal Animal
Jessica Tolley 2
Echo Campbell 1

Art (Professional)
Acrylic/Oil Abstract
Constance Hughes 1
Norma Oldland 5
Constance Hughes 6
Norma Oldland 4
Connie Hughes 3
Norma Oldland 2

Watercolor Landscape
Eleanor Williams 4
Sandra Garcia 1
Eleanor Williams 2
Eleanor Williams 3

Watercolor Floral
Eleanor Williams 1

Photography
Amateur Photography
Color Landscapes
Chris Reidinger 6
Andrea Campbell 3
Marlene Tate 5
Pam Sullivan 2
Layne Wardell 4
Andrea Campell 1

Color Wildflower/Plant
Andrea Campbell 1
Loretta McCoy 5
Pam Wardell 2
Chris Reidinger 4
Andrea Campbell 3
Andy Kracht 6

Color Domestic Flower/Plant
Pam Wardell