The 2011/2012 RBC 4-H Achievement Night Awards

Rangely- Sunday,
Oct. 21, 2012
“John Deere Country” theme
Meeker- Tuesday,
Oct. 30, 2012
“Halloween” theme
The 2012-2013 Rangely Council Officers:
President: Tessa Slagle
Vice President: Sam Lapp
Secretary: Raelynn Norman
Reporter: Rebecca Hallmark
Treasurer: Phalon Osborn
Historian: Kacie Lapp
Pledge Leader: Jenny Hallmark
and Shauna Lapp
Representatives: Caitlyn Ducey
and Del Garner

The 2012-2013 Meeker Council Officers:
President: Taylor Neilson
Vice President: Nicole Hilkey
Secretary: Macy Collins
Reporter: Mary Baylie
Treasurer: Emily Eliasen
Historians: Derek Nielsen,
Sarina Goedert and
Tatumn Kennedy
Representatives: Sarina Goedert,
Daylon Neilsen and
Cori Mohr
Senators: Jake Smith,
Sam Baylie

This year there are 18 clubs receiving the 100 percent completion award
Rangely Clubs
Western Rio Blanco Livestock Judging Club
Makin’ Bacon Swine Club
Fish Buddies
Chipiggit
Rangely Stick Throwers
Photography Club
Rangely Cloverbuds
Rangely .22s
Rangely Rough Riders

Meeker Clubs
White River Livestock Judging Club
Meeker Beef Club
Meeker Ghost Riders
White River Swine
Meeker Sheep Growers
Meeker Cloverbuds
Meeker Foods
Meeker Outdoor Adventures
Cacklin’ Hoppers

The following clubs had 75 percet of their members complete their projects.
Meeker Clubs
Cake Decorators
Junior Wildlife Officers Club
Marvelous Mutts
Meeker .22’s
Ghostriders
Archery
Rockets and Robots
Meeker Mallet’s
Scrapbooking

Community Pride Awards
Rangely Clubs
Rangely Council: “Shoes to Share”, Memorial trees, Eagle Crest activities
Western Rio Blanco Livestock Club: Cleaned up at Columbine Park
Makin’ Bacon: Cleaned up burned weeds at the community pens
Rangely .22’s: Cleaned the CNCC Firing range several times
Rangely Cloverbuds: Raised money for a rabbit agility course for the 2013 Fair
Chipigitt: Clean up on CR 102
Panther Country: Military Holiday Boxes, Easter Egg coloring with Elks and Peewee Horse show at County Fair

Meeker Clubs
Meeker 4-H Council: May Day at the Walbridge Wing
Outdoor Adventures: Clean up at Range Call Celebration
Sheepgrowers: Organizing Sheep Lead
Shooting Sports: cleaned up the sportsman’s range
Beef Club: Fence tear down after Range Call
White River Livestock: Clean up after Range Call
Meeker Ghost Riders: Clean up at Marvine Lake
White River Swine Club: Parking Cars at Meeker Range Call Celebration
Cloverbuds: Planted flowers at the post office

Record Books:
Livestock, Horse and Dog Record Book Awards:
Horse Record Book Senior Reserve Champion: Shelby Neiberger
Rio Blanco County Farm Bureau
Horse Record Book/Sr Reserve Champio: Sydney Hughes
Rio Blanco County Farm Bureau
Horse Record Book Intermediate Champion: Phalon Osborn
Rio Blanco County Farm Bureau
Horse Record Book Intermediate Reserve Champion: Maggie Phelan
Rio Blanco County Farm Bureau
Horse Record Book Junior Champion: Madison Kindler
Rio Blanco County Farm Bureau
Horse Record Book Junior Reserve Champion: Eli Hanks
Rio Blanco County Farm Bureau
Beef Record Book Senior Champion: Justyne Dembowski
Rio Blanco County Farm Bureau
Beef Record Book Senior Reserve Champion: Shelby Neiberger
Rio Blanco County Farm Bureau
Beef Record Book Intermediate Champion: Madison Shults
Award Donated by David and Karen Arnold
Beef Record Book Intermediate Reserve Champion: Peyton Burke
Award Donated by David and Karen Arnold
Beef Record Book Junior Champion: Pake Burke
Award Donated by Avis Village Floral
Beef Record Book Junior Reserve: Kolbi Franklin
Award Donated by Avis Village Floral
Breeding Beef Record Book: Macy Collins
Award Donated by RBC Abstract
Sheep Record Book Senior Champion: Taylor Neilson
Rio Blanco County Farm Bureau
Sheep Record Book Senior Reserve: Justyne Dembowski
Rio Blanco County Farm Bureau
Sheep Record Book Intermediate Champion: Macy Collins
Award Donated by Walter and Patty Powell
Sheep Record Book Intermediate Reserve Champion: Katye Allred
Award Donated by Walter and Patty Powell
Sheep Record Book Junior Champion: Matilda Brown
Award Donated by Alvin and Linda Jones
Sheep Record Book Junior Reserve Champion: Tatumn Kennedy
Award Donated by Alvin and Linda Jones
Breeding Sheep Record Book: Taylor Neilson
Award Donated by Alliance Energy
Swine Record Book Senior Champion: Jenna Walsh
Rio Blanco County Farm Bureau
Swine Record Book Senior Reserve Champion: Tessa Slagle
Rio Blanco County Farm Bureau
Swine Record Book Intermediate Champion: Madison Shults
Award Donated by Danny and Amanda Arnold
Swine Record Book Intermediate Reserve Champion: Antoinette Dorris
Award Donated by Danny and Amanda Arnold
Swine Record Book Junior Champion: Andy Kracht
Award Donated by Alvin and Linda Jones
Swine Record Book Junior Reserve Champion: Zane Cordrey
Award Donated by Alvin and Linda Jones
Goat Record Book Senior Champion: Tessa Slagle
Rio Blanco County Farm Bureau
Goat Record Book Senior Reserve Champion: Layne Mecham
Rio Blanco County Farm Bureau
Goat Record Book Intermediate Champion: Macy Collins
Award Donated by Roxie Leischer
Goat Record Book Intermediate Reserve Champion: Kaylee Mecham
Award Donated by Roxie Leischer
Goat Record Book Junior Champion: Allie Willey
Award Donated by Bill and Gail Palmer
Goat Record Book Junior Reserve Champion: Ashlee Lawson
Award Donated by Bill and Gail Palmer
Breeding Goat Record Book: Macy Collins
Award Donated by FNBR Meeker
Dog Record Book Intermediate Champion: Elena Cummings
Award Donated by McGuire Auto Parts
Dog Record Book Junior Champion: Zagar Brown
Award Donated by FNBR Meeker
Dog Record Book Junior Reserve Champion: Matilda Brown
Award Donated by FNBR Meeker
Rabbit Record Book Senior Champion: Caitlyn Ducey
Award Donated by Alvin and Linda Jones
Rabbit Record Book Senior Reserve Champion: Sydney Hughes
Award Donated by Alvin and Linda Jones
Rabbit Record Book Intermediate Champion: Macy Collins
Award Donated by David and Karen Arnold
Rabbit Record Book Intermediate Reserve Champion: Logan Hughes
Award Donated by David and Karen Arnold
Rabbit Record Book Junior Champion: Chayton Bumguardner
Award Donated by Bill and Gail Palmer
Rabbit Record Book Junior Reserve Champion: Abigail Whiston
Award Donated by Bill and Gail Palmer
Pet Rabbit Book Grand Champion: Abigail Shriver
Need Donor
Poultry Record Book Intermediate Champion: Faith Ann Goedert
Award Donated by Brian and Anne Urie
Poultry Record Book Intermediate Reserve Champion: Justin Lawson
Award Donated by Brian and Anne Urie
Poultry Record Book Junior Champion: Allie Willey
Award Donated by Alvin and Linda Jones
Poultry Record Book Junior Reserve Champion: Sarina Goedert
Award Donated by Alvin and Linda Jones
Top Livestock Record Books Overall
Champion Beef: Justyne Dembowski
Reserve Champion Beef: Shelby Neiberger
Champion Sheep: Macy Collins
Reserve Champion Sheep: Taylor Neilson
Champion Swine: Jenna Walsh
Reserve Champion Swine: Madison Shults
Champion Goat: Tessa Slagle
Reserve Champion Goat: Macy Collins
Champion Rabbit: Macy Collins
Reserve Champion Rabbit: Caitlyn Ducey
Champion Poultry: Faith Ann Goedert
Reserve Champion Poultry: Allana Wiley
Champion Horse: Shelby Neiberger Reserve Champion Horse: Phalon Osborn
Champion Dog: Zagar Brown Reserve Champion Dog: Matilda Brown

SHEEP AWARDS
Long Dock Awards
Kaylyn Dunham 2
Amber Holding 2
Sophia Geodert 1
Audacity to Enter
Matilda Brown
Sam Nieslanik
Shawna Lapp
Kacie Lapp
Troy Allered
Ethan allred
Layne Mecham
Antoinette Dorris
Kaylee Mecham
Mary Baylie
Destinee Bland
Tristan Hall
Alexis Wiley
Tatum Kennedy
Tanner Kennedy
Ashlee Lawson
Sheep Supreme Award
1st Macy Collins 2nd Sam Baylie
3rd Cheyenne Steele
Supreme Goat Award
1st Macy Collins 2nd Tessa Slagle
3rd Alanna Wiley
Sheep Breeder Award
Macy Collins Mason Scritchfield
Goat Breeder Award
Macy Collins
Total Money Awarded by Woolgrowers: $985

Outstanding Senior Livestock Award
Taylor Neilson
Top Livestock Judge Awards:
Senior Livestock Judge: Maclaine Shults
Junior Livestock Judge: Madison Shults
Supreme Swine Award
On behalf of The White River Swine Club and Mark and Julie Cook
Kelton Turner
Edna Winslett-Zingheim Memorial Sheep Award
On behalf of Jeanne and Alan Jones
Taylor Nielsen
BEEF AWARDS
On behalf of the Rio Blanco County Cattlewomen
Beef Incentive Award: Samantha Lapp
Ultra Sound Champion Award: Taylor Nielson
All-Around Market Beef Champion: Madison Shults
Ultrasound Results
Ultrasound Champion Beef
Taylor Nieslon
Ultrasound Reserve Champion Market Beef
Maclaine Shults
Ultrasound Champion Sheep
Alexis Wiley
Ultrasound Reserve Champion Market Sheep
Aly Ridings
Ultrasound Champion Swine
Stephen Walsh
Ultrasound Reserve Champion Market Swine
Kaylee Mecham
Ultrasound Champion Goats
Allana Willey
Ultrasound Reserve Champion Market Goats
Bransen Shelton
General Project Completion Checks
This is the fourth year our 4-H program has been fortunate enough to monetarily award General Project members for completion with a check to each member in the amount of $52.

Colorado State University Extension programs are available to all without discrimination. Colorado State University Extension is your local university community connection for research-based information about natural resource management; living well through raising kids, eating right and spending smart; gardening and commercial horticulture; the latest agricultural production technologies and community development. Extension 4-H and youth development programs reach more than 90,000 young people annually, more than half in urban communities.

Remaining results to be published next week.