RBC I The 2012 Colorado State Fair results have been tabulated and are as follows:
Intermediate Vocal Solo- Savanna May, Blue
Senior Vocal Solo- Alexis Wiley, Blue
Junior Leather Carving, Unit 3- Andy Kracht, 6th place
Intermediate Leather Carving, Unit 3- Jacob Pelloni, Qualifier
Senior Leather Coloring & Shading, Unit 5- Sophia Belland, 4th place
Intermediate Photography, Level – Trenton Files, Qualifier
Junior Scrapbook Album- Makenna Burke, 6th place
Intermediate Scrapbook Album- Julia Eskelson, 5th place
Senior Scrapbook Album- Tessa Slagle, 4th place
Intermediate Woodworking, Unit 2- Sam Lange, 5th place
Senior Woodworking, Unit 2- Caleb Lange, CHAMPION
Junior Cake Decorating, Unit 2- Sierra Gomez, Qualifier
Intermediate Cake Decorating, Unit 3- Mary Baylie, Qualifier
Junior Clothing, Unit 3- Kolbi Franklin, RESERVE CHAMPION
Senior Food Core Projects, Fun With Foods- Nicole Hilkey, RESERVE CHAMPION
Junior Power of Wind, Powered Machine- AJ Garner, CHAMPION
Outdoor Adventures, Camping Adventures- Julia Eskelson, 7th place
Junior Archery- Tannen Kennedy, 3rd place
Intermediate Archery- Kale Burke, 3rd place
Senior Archery- Mason Scritchfield, Qualifier
Junior .22- Andy Kracht, Qualifier
Intermediate .22- Antoinette Dorris, 3rd place
Intermediate Sportsfishing, Unit 1, Take the Bait- Caleb Urie, 4th place
Junior Sportsfishing, Unit 2, Reel in the Fun- Del Garner, CHAMPION
Junior .22 Rifle 4-P Sporter- Bradi Bland, 4th place, score of 281
Junior .22 Rifle 3-P International- Bradi Bland, 8th place score of 164
Junior .22 Rifle Hunting- Bradi Bland, 8th place score of 256
Junior .22 Rifle Hunt Scope- Bradi Bland, score of 303
Junior Shotgun, Trap- Bradi Bland, score of 39
Junior .22 Rifle Hunting- Andy Kracht, score of 186
Junior .22 Rifle Hunting- Antoinette Dorris, score of 163
Junior Shotgun, Trap- Ty Dunham with a PERFECT SCORE of 50, Reserve Champion
Junior Shotgun, Trap- Bradi Bland, score of 39
Junior Shotgun, Trap- Elijah Newman, score of 37
Junior Shotgun, Trap- Kyler Bland, score of 24
Junior Shotgun, Trap- Clay Anderson, score of 23
Senior Shotgun, Trap- Joe Newman, score of 40
Senior Shotgun, Trap- Mariah Kuhr, score of 40
Senior Shotgun, Five Stand- Mariah Kurh, score of 27
Senior Shotgun, Skeet- Mariah Kurh, score of 40
Junior Archery, Compound Limited- Kale Burke, score of 130
Junior Archery, Compound Limited- Tannen Kennedy, score of 124
Senior Archery, Compound Limited- Mason Scritchfield, score of 367
Lauren Urista- 10th All Around Ranch Horse in her division
Andy Urista- 8th All Around Ranch Horse
Justyne Dembowski- 8th in Market Heifers
Jake Smith- 9th in Market Steers
Anna Walsh- 11th Market Steers
9th Market Hog Crossbreeds
Madison Shults- 7th Market Steers
CHAMPION Intermediate Beef Showman
Taylor Nielson- 6th Market Steers
4th Market Heavyweight Black Face Lambs
4th Market Lightweight Black Face Lambs
Macy Collins- 3rd Medium Weight Market Goats
10th Market Middleweight Black Face Lambs
10th Heavyweight Market Goats
6th Junior Market Goat Showmanship
3rd Jr. Shorthorn Heifers- Summer Yearling Heifer
2nd in Jr. Heifer Showmanship
3rd Market Rabbit Pen
Cheyenne Steele- 5th Market Lamb Showmanship
8th Market Lightweight Black Face Lambs
Maclaine Shults- 2nd Jr. Crossbreds & Other- Summer Yearling Heifer
Taylor Morris- 4th Market Hog Crossbreeds
5th Market Hog Hampshires
Nate Walsh- 9th Market Hog Crossbreeds
Jenna Walsh- 4th Market Hog Hampshires
Sam Baylie- 9th Market Lambs Dorset